Konkurs na projekt windy

Został rozstrzygnięty konkurs dla studentów architektury i urbanistyki na najlepszą pracę projektową, która w przyszłości będzie mogła zostać wykorzystana do stworzenia projektu architektonicznego i wykonawczego windy w Muzeum Wojska w Białymstoku. Laureaci otrzymali dziś upominki.

Muzeum Wojska w Białymstoku od lat prowadzi działalność skierowaną do jak najszerszego grona odbiorców. Szczególną wagę placówka przywiązuje do udostępniania zbiorów osobom niepełnosprawnym. Przeszkodą do pełnej realizacji tych założeń jest jednak budynek muzeum, który powstał w 1939 roku jako kamienica mieszkalno-usługowa. Konstrukcja budynku uniemożliwia budowę wewnętrznej windy przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Miasto postanowiło skorzystać z pomocy studentów. Dlatego Muzeum Wojska wraz z partnerem merytorycznym – Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej – ogłosiło konkurs.

– Chcemy, aby winda – oprócz funkcji transportowej – stanowiła architektoniczną wartość dodaną, dopełniającą i podkreślającą bryłę budynku i jego otoczenie. Bardzo się cieszę, że nasz konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Do końca czerwca wpłynęło 18 koncepcji, komisja wybrała trzy najlepsze. Będą one podstawą do dalszych prac nad projektami architektonicznymi i wykonawczymi windy.

Pierwsze miejsce otrzymała praca przygotowana przez Jakuba Janucika i Sebastiana Bekiera, drugie – przez Milenę Modzelewską i Michała Sienkiewicza, trzecie – przez Dominikę Karpiuk i Dianę Leoniuk. Laureaci konkursu otrzymali upominki, a oficjalne wręczenie nagród i prezentacja wszystkich prac planowane jest podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021.

Anna Kowalska / UM w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments