Kontrola Sanepidu w przedszkolu w Choroszczy: sytuacja pod kontrolą, reżim sanitarny jest przestrzegany

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku, dokonując detalicznej kontroli (12 marca br.) w związku ze stwierdzoną obecnością bakterii salmonelli w marcu br. w Przedszkolu Samorządowym im. Jana Pawła II w Choroszczy, objął szczegółowym badaniem całą placówkę: zarówno dokumentację (w tym orzeczenia lekarskie pracowników przedszkola), ale przede wszystkim stan sanitarny przedszkola i jego pracowników. Wyniki badań lekarskich badanych nauczycieli i opiekunów, a zwłaszcza pracowników kuchni są ujemne (nie stwierdzono niechcianej bakterii), Sanepid nie stwierdził też żadnych zastrzeżeń w zakresie bieżącego stanu sanitarnego pomieszczeń przedszkola.

Raport pokontrolny stwierdza ponadto, że reżim sanitarny w grupach przestrzegany jest zgodnie z zasadami przeciwepidemicznymi: do mycia i odkażania rąk stosuje się specjalistyczne środki higieniczne: m.in. mydło antybakteryjne w płynie; mycie rąk przez dzieci odbywa się pod ścisłym nadzorem personelu. W przedszkolu używane są wyłącznie ręczniki jednorazowego użytku. Dezynfekcja powierzchni w pomieszczeniach sanitarnych oraz urządzeń sanitarnych odbywa się przy użyciu specjalistycznego preparatu czyszczącego; powierzchnie w salach są dezynfekowane, a zabawki odkażane przy użyciu roztworu owego preparatu.

Przedszkole w Choroszczy – od momentu uzyskania informacji z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o stwierdzeniu bakterii w placówce – zostało objęte ścisłą  kontrolą; kontrola ta potrwa do momentu odwołania przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. 20 marca br. – na prośbę dyrekcji przedszkola – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spotkał się z rodzicami dzieci uczęszczających do choroszczańskiego przedszkola, by przybliżyć problem zatrucia pokarmowego – salmonellozy, możliwości zakażenia i zasady profilaktyki oraz wyjaśnić wszelkie niepokojące kwestie. Jak można było dowiedzieć się na spotkaniu, bakteria salmonellozy może wystąpić wszędzie, nie wiemy kto jest jej nosicielem dopóki osoba zakażona nie zostanie przebadania w konkretnym kierunku salmonellozy. Zresztą, do tej pory nie wiadomo skąd do Choroszczy przyszło zagrożenie oraz gdzie jest właściwe ognisko bakterii. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny: dokładne mycie rąk, pomieszczeń sanitarnych, pomieszczeń i sprzętów oraz zabawek, a także podawanie przetworzonych produktów żywnościowych (warzywa i owoce są gotowane i pieczone). Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej nakreślił również jak przebiega kontrola, jakie zalecenia wykonuje przedszkole. Podkreślił, że wszystko przebiega zgodnie z procedurami, a pracownicy niwelują wszelkie potencjalne ogniska ryzyka salmonellozy w przedszkolu. Po spotkaniu rodzicom rozdane zostały ulotki, które szczegółowo przedstawiają newralgiczne kwestie; ulotki – w postaci elektronicznej – dołączamy również do artykułu, są to: Zatrucia pokarmowe – Salmonelloza oraz 5 kroków do bezpiecznej żywności. Warto zapoznać się z ich treścią.

Ze względu na fakt, iż sytuacja w Przedszkolu w Choroszczy jest w pełni kontrolowana: prawidłowo stosowane są wszelkie zasady reżimu epidemicznego, a placówka podlega pełnej inspekcji, Sanepid nie stwierdził, aby konieczne było zamknięcie przedszkola – nie ma takiej potrzeby.

Kontrola Sanepidu w Przedszkolu Samorządowym im. Jana Pawła II w Choroszczy potrwa do momentu wyleczenia wszystkich chorych dzieci.

źródło: choroszcz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments