Koperta Życia. Choroszcz – dla zdrowia i życia

Niezwykłą przesyłkę – ponieważ niespotykaną do tej pory w gminie Choroszcz i mogącą uratować ludzkie życie oferuje swoim mieszkańcom Urząd Miejski w Choroszczy oraz Rada Seniorów Gminy Choroszcz. Jest nią Koperta Życia. Pierwsze jej egzemplarze Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński ofiarował pacjentom choroskiej przychodni. Kolejne są bezpłatnie dostępne w placówkach zdrowia na terenie całej gminy Choroszcz.

Czym jest Koperta Życia?

Koperta Życia to forma plastikowego przeźroczystego opakowania – w kształcie koperty właśnie, odpowiednio oznaczonej, zapinanej na zatrzask, w której znajduje się Karta Informacyjna zawierająca dane osobowe pacjenta, a także informacje o przebytych chorobach, uczuleniach, alergiach, przyjmowanych lekach, a także inne istotne informacje o zdrowiu czy też dane kontaktowe do osób, które należy powiadomić kiedy ucierpimy na zdrowiu.

Komu służy Koperta Życia?

Koperta Życia służy zarówno pacjentom – chorym, jak i służbom medycznym, sąsiadom czy też osobom ratującym życie, ponieważ informacje zawarte w Kopercie mogą posłużyć w sytuacji nagłych zdarzeń zdrowotnych, w czasie wizyty służb ratunkowych czy w innych sytuacjach, w których szybka informacja o naszym zdrowiu może przyspieszyć leczenie lub wręcz uratować nam życie.

Ważne jest, by pamiętać, że Koperta Życia powinna być każdorazowo uzupełniana i aktualizowana – w przypadku zmiany leków, czy zmiany przyjmowanej dawki leku, bądź też wykrycia innej choroby mogącej mieć znaczenie w sytuacji ratowania życia. Warto do Koperty Życia włożyć także kopie kat leczenia, wypisów ze szpitala oraz inne ważne dane na temat naszego zdrowia.

Z reguły Koperty Życia, czy Pudełka Życia są skierowane do osób starszych, przewlekle chorych – wyjaśnia Burmistrz Chroszczy Robert Wardziński – ale nie musi być to regułą. Z choroskiej Koperty Życia mogą korzystać wszyscy, także na przykład osoby samotne, które na co dzień znajdują się w takich sytuacjach, kiedy informacja o zdrowiu może być niezwykle przydatna. Serdecznie zapraszam do skorzystania z oferty, jaką – dla zdrowia i życia swoim mieszkańcom oferuje Gmina Choroszcz.

Gdzie umieścić Kopertę Życia?

Kopertę Życia możemy umieścić w lodówce (wkładając wcześniej do koperty informację o przyjmowanych przez nas lekach) lub w szafce – pamiętając jednak o tym, żeby było to miejsce widoczne, łatwo dostępne i nie trzeba było go szukać. Dodatkowo miejsce przechowywania Koperty Życia oznaczamy naklejką dołączoną do zestawu.

Jak zaopatrzyć się w Kopertę Życia?

Choroskie Koperty Życia są dostępne bezpłatnie we wszystkich placówkach leczniczych na terenie gminy. Zakłady Opieki Zdrowotnej zostały wybrane nieprzypadkowo, ponieważ Informacje znajdujące się w Kopercie Życia powinny być potwierdzone przez lekarza.

Bardzo się cieszę z tak przydatnej inicjatywy – przyznaje Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Jestem dumny z tego, że Gmina Choroszcz może zaoferować swoim mieszkańcom ważne i funkcjonalne narzędzie pomagające ratować ludzkie zdrowie i życie.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

fot. Urszula Glińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments