Koronawirus – aktualne informacje

W sytuacji rozprzestrzeniania się w Polsce i pojawienia się w naszym regionie koronawirusa, Miasto w miarę możliwości kontynuuje swoje działania, uwzględniając zasady bezpieczeństwa. Specjaliści zapewniają bezpłatną pomoc psychologiczną potrzebującym, organizują codzienne dyżury.  

W związku z pytaniami białostoczan o udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego informujemy, że od 16 marca odbywa się to wyłącznie telefonicznie, lub z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość. Warunkiem skorzystania z porady jest przesłanie na adres darmowapomoc@um.bialystok.pl wniosku o uzyskanie pomocy (z oświadczeniem, że osoba nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy) i oczekiwanie na wyznaczenie terminu porady. Wzór wniosku jest dostępny na stronie: www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl. Informacje można uzyskać pod numerem tel. 85 869 66 99.

Od 14 marca do odwołania w całej Polsce wprowadzono czasowy, całkowity zakaz działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Miasto telefonicznie informuje o tym ograniczeniu podmioty ujęte w ewidencji „obiektów innych” świadczących usługi hotelarskie (są to pokoje gościnne, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wczasowe, kolonijne, domki letniskowe itp. oraz apartamenty pod wynajem – bez względu na liczbę miejsc noclegowych). W miejskiej ewidencji znajduje się niespełna sto tego typu obiektów.

W związku z wyjątkową sytuacją Miasto odstępuje od karania osób, które nie dotrzymają terminów dotyczących rejestracji pojazdów. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy nie zarejestrują w 30-dniowym terminie pojazdu sprowadzonego z kraju UE lub nie zgłoszą nabycia lub zbycia zarejestrowanego w kraju auta, nie będą karani. 

– Możemy podjąć taką decyzję zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego w przypadku, gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej. Karze nie podlegają czynności, których 30-dniowy termin wykonania upływa w czasie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego – od 13 marca 2020 r. – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. 

W Białymstoku jest organizowane wsparcie psychologiczne skierowane do osób potrzebujących. Kierowane jest do tych, którzy teraz pomagają nam wszystkim narażając siebie – lekarzy, pielęgniarek, policjantów i farmaceutów, jak również do osób, które w związku z epidemią przebywają w kwarantannie, szpitalu, są rozdzielone z bliskimi. Specjaliści (psychologowie i psychoterapeuci) z różnych białostockich ośrodków i poradni od 16 marca prowadzą bezpłatne konsultacje online i dyżury telefoniczne. Grafik dyżurów jest udostępniony w załączniku pod komunikatem. Przekazujemy też apel organizatorów: Jeśli jesteś psychologiem, psychoterapeutą lub interwentem kryzysowym i chcesz dołączyć do przedsięwzięcia, prosimy o kontakt z Anną Zawistowską-Kiercel, tel. 886 607 248

Agnieszka Błachowska  / Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments