Kraina wątku i osnowy – drogą do filmowego sukcesu

Film animowany „Droga” stworzony przez uczniów z Janowa został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie filmowym „Zabytkomania” zorganizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Polski Instytut Sztuki Filmowej. A wszystko zaczęło się od „Krainy Wątku i Osnowy”, projektu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Chodziło o zainteresowanie młodzieży ich lokalnym dziedzictwem kulturowym – tkaniną dwuosnowową. Dziś nie jest łatwo przekonać młodych ludzi, że tradycja jest atrakcyjna, może inspirować i że warto do niej sięgać.

Dzięki projektowi „Kraina wątku i osnowy” mogliśmy zorganizować warsztaty, konkursy i to zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Zależało nam na tym, by z tradycyjnym tkactwem dotrzeć  do młodego pokolenia, a można było tego dokonać tylko poprzez nowoczesne i atrakcyjne narzędzia – podkreśla Cezary Jan Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

W ramach projektu młodzież z Janowa i Korycina wzięła udział w warsztatach z animacji poklatkowej, a inspiracją do powstania prac była właśnie tradycyjna tkanina dwuosnowowa. Młodzi ludzie nie tylko poznali procesy tworzenia filmu animowanego od podstaw, ale też  odkryli nowe sposoby wykorzystania tradycyjnych tkanin, aby za ich pomocą opowiedzieć własną historię. Zajęcia miały pokazać, że tradycyjne wzory są piękne, modne i można je w atrakcyjny sposób wykorzystać. Animatorzy udowodnili, że to, co dawne, wcale nie musi być nudne. Wystarczy tylko przyjrzeć się tradycji bliżej, poznać ją i uwolnić swoją wyobraźnię.  Zajęcia z animacji poklatkowej poprowadziły  Katarzyna Zabłocka i Anna Narel – autorka filmu „Animowane obyczaje”.

Na warsztatach powstały dwa filmy „Młyn” i „Droga” , z których ten ostatni zdobył wyróżnienie. Spośród ponad 300 nadesłanych prac to właśnie filmik janowskiej młodzieży zyskał uznanie jury. Młodzi artyści z Zespołu Szkół Samorządowych w Janowie: Beata Sosnowska, Kacper Rymarski oraz Jakub Krutul zostali uhonorowani podczas gali w Warszawie. „Zabytkomania” to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. Celem konkursu, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem.

Stworzone przez młodzież z Janowa i Korycina filmy można znaleźć pod adresem: http://dwuosnowowa.pl/index.php/2017/11/28/ozywilismy-tkanine-dwuosnowowa/

Zachęcamy również do odwiedzania strony dedykowanej projektowi „Kraina wątku i osnowy”: www.dwuosnowowa.pl

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Kraina wątku i osnowy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WOAK Białystok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments