Lekkie tornistry

Tysiąc uczniów klas pierwszych białostockich szkół podstawowych w nowym roku szkolnym będzie miało lżejsze tornistry. Dzieci będą korzystały z podręczników kupionych przez Miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Książki trafią do 29 białostockich szkół podstawowych. To podręczniki najcięższe i najczęściej używane przez uczniów klas pierwszych. Będą przechowywane w szkołach, a na lekcjach jeden podręcznik trafi na jedną ławkę, tak by służył parze uczniów. Dzięki temu dzieci nie będą musiały nosić ich w tornistrach.

To przedsięwzięcie jest realizacją projektu „Lekkie tornistry – książki w szkole” zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2018. Głosowało na niego ok. 800 białostoczan. Na zakup podręczników przeznaczono 50 tys. zł.

Ciężkie tornistry od lat są zmorą uczniów, zwłaszcza najmłodszych – przyznaje zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Cieszę się, że dzięki temu projektowi uda się nam odciążyć nasze maluchy.

Jak bardzo to ważne – alarmują specjaliści. Zbyt wielki ciężar na plecach dziecka z czasem może prowadzić do schorzeń kręgosłupa. Według ich zaleceń tornister z wyposażeniem nie powinien ważyć więcej, niż 10 procent wagi dziecka. W ubiegłym roku kontrolerzy NIK zważyli plecaki 20 tys. uczniów. Waga niemal połowy z nich przekraczała dopuszczalny ciężar.

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments