Listopad w Operze i Filharmonii Podlaskiej + zapowiedź TGD

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty symfoniczne, wpisujące się w tematykę listopadowych uroczystości.

W piątek, 3 listopada, odbędzie się koncert „Pamiętamy…” poświęcony pamięci zmarłych w ostatnich latach pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej. W tym szczególnym czasie, sprzyjającym refleksji nad przemijaniem, muzycy zaprezentują wyjątkowy program: VIII Symfonię h-moll Niedokończoną Franza Schuberta i Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tydzień później, w sobotę, 11 listopada, w szczególny sposób uczcimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Artyści wykonają dzieła polskiej literatury muzycznej. Wystąpi światowej sławy wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka, który wykona Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Za pulpitem dyrygenckim stanie Martyna Szymczak – laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Tego wieczoru melomani usłyszą także wybrane fragmenty z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki w wykonaniu wybitnych solistów z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP. Koncerty odbędą się na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

18 listopada do OiFP powróci uwielbiana przez publiczność „Wesoła wdówka” ze wspaniałą muzyką Franza Lehára i divą polskiej sceny operetkowej w tytułowej roli. „Wesoła wdówka” jest uznawana za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym niekwestionowanym przebojem „Usta milczą, dusza śpiewa”. Spektakl od dnia premiery w 2021 r. został doskonale przyjęty przez publiczność i zebrał świetne recenzje krytyków. W listopadzie i grudniu 2023 „Wesołą wdówkę” będzie można zobaczyć sześć razy. W tytułowej roli: Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik.

W listopadzie zapraszamy także najmłodszych na muzyczną i bardzo kolorową bajkę „Adonis ma gościa” w reż. Jakuba Szydłowskiego. To opowieść o ptakach z zupełnie innych światów: przepięknej ale egocentrycznej papudze Adonisie i wronie Węglu. Młodzi widzowie, oglądając bajkę, poznają wagę współpracy, która jest kluczem do osiągnięcia wielkich celów, a życiowe prawdy przekazywane są w sposób zabawny i zaskakujący. Bajka na długo zapada w pamięć i jest świetną rozrywką dla każdego, bez względu na wiek. W głównych rolach zobaczymy Monikę Ziółkowską i Rafała Supińskiego. Spektakle familijne zaplanowane są na ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca.

W miniony weekend rozpoczęliśmy kolejny sezon spotkań z najważniejszymi tytułami operowymi i wybitnymi artystami w ramach transmisji spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przed nami jeszcze osiem pokazów. 18 listopada Met zaprezentuje niezwykłe dzieło z nurtu CNN opera X: The Life and Times of Malcolm X Anthony’ego Davisa. Do końca sezonu nie zabraknie znanych i uwielbianych przez widzów tytułów, takich jak Romeo i Julia Gounoda, Madama Butterfly Pucciniego czy Nabucco Verdiego z Liudmylą Monastyrską w roli Abigail i Georgiem Gagnidze w partii tytułowej. Podziwiać będziemy również nowe inscenizacje zmysłowej Carmen Bizeta z tenorem Piotrem Beczałą w roli Don José. Ponadto obejrzymy operę Verdiego, Moc Przeznaczenia, w reżyserii Mariusza Trelińskiego w gwiazdorskiej obsadzie z udziałem m.in.  Lise Davidsen (Leonora), Briana Jadge’a (Don Alvaro). Spektakl jest koprodukcją Met i warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie  https://www.oifp.eu/repertuar/met-live-in-hd-2022-2023/

Już dziś zapraszamy także do wspólnego kolędowania z zespołem TGD w ramach trasy „Kolędy świata”. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na styczniowe koncerty w Operze (20.01, godz. 16.00 i 19.00). Zjawiskowy chór wystąpi z zespołem instrumentalnym oraz wyjątkowym gościem – Mateuszem Ziółko. Artyści wykonają znane i lubiane utwory, w nowych, nietuzinkowych aranżacjach. W programie koncertów znajdą się najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z całego globu, wiele z nich pochodzi z wydanego w 2022 roku albumu „Kolędy Świata 3″. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością, wschód z zachodem, a Niebo z Ziemią, nie brakuje również muzycznych zaskoczeń, z których słynie TGD. Zapraszamy w pełną refleksji i wzruszeń muzyczną podróż.

Zespół TGD to jeden z najpopularniejszych w Polsce chórów popowo-gospelowych, który istnieje od ponad 40 lat. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście albumów, z których wydany w 2011 roku „Liczy się każdy dzień” oraz „Uratowani” pokryły się złotem. Na przestrzeni lat chór współpracował z wieloma polskimi artystami i artystkami, m.in. tworząc przebojowe „Gloria” z Katarzyną Cerekwicką, Kasią Moś, Kubą Badachem i Mietkiem Szcześniakiem, „Jedyna taka noc” z Katarzyną Cerekwicką, Anią Karwan, Marcinem Sójką i Krzysztofem Iwanczko, czy „Pierwsza Gwiazda” nagrane wspólnie z Natalią Kukulską, Mariką, Natalią Niemen, Kubą Badachem, Piotrem Cugowskim i Mietkiem Szcześniakiem. W 2022 roku grupa wydała płytę „Kolędy Świata 3″, na której znalazł się singiel „Zostań” nagrany z Anią Karwan, Anią Świątczak, Kubą Badachem i Mateuszem Ziółko – teledysk do tego utworu obejrzano blisko 400 tysięcy razy.

foto. Michał Heller/OiFP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments