„LODOŁAMACZKA” – Swiatłana Cichanouska w Książnicy Podlaskiej!

28 września 2022 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Rusłana Szoszyna „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska”. Z tej okazji jej główna bohaterka oraz autor książki – Rusłan Szoszyn, spotkają się z Czytelnikami Książnicy Podlaskiej 3 października 2022 r. o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi Michał Androsiuk.

Obowiązują bezpłatne wejściówki. Liczba miejsc ograniczona!

Spotkanie będzie transmitowane na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku: https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska

Tego dnia biblioteka będzie czynna do godz. 14:00.

O książce:

Kobieta, która rzuciła wyzwanie tyranowi.

Pierwsza książka o liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej!

Na kartach Lodołamaczki Rusłan Szoszyn, długoletni dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, z reporterską swadą kreśli portret Swiatłany Cichanouskiej – zwyczajnej dziewczyny z Mikaszewicz na południowych krańcach Białorusi. Po katastrofie w Czarnobylu dzieci z tamtych stron mogły wyjeżdżać na wakacje na Zachód, a mała Swiatłana miała okazję zobaczyć Irlandię i nauczyć się biegle angielskiego. Nie miała jednak aspiracji politycznych. Koncentrowała się, podobnie jak większość białoruskich kobiet, na rodzinie. Jak to się stało, że zaryzykowała wszystko, co było dla niej najcenniejsze, i rzuciła wyzwanie dyktaturze Łukaszenki? Dlaczego właśnie jej udało się porwać za sobą miliony Białorusinów?

Oto pierwsza na świecie książka o prawdziwej „czułej przewodniczce”, która zdobyła nie tylko serca swoich rodaków, lecz także uznanie i szacunek na całym świecie. Cichanouska jest dzisiaj przyjmowana na Zachodzie jako przywódczyni na uchodźstwie. Przywódczyni kraju, w którym pozostaje za kratami jej mąż oraz kilkuset innych zakładników dyktatury. Kraju, który groził jej wieloletnim więzieniem i odebraniem najcenniejszego, co ma – dzieci.

Na uwagę zasługuje też to, jak Szoszyn podsumowuje wydarzenia na Białorusi ostatnich dekad i przybliża specyfikę białoruskiego społeczeństwa. Czyni to „Lodołamaczkę” nie tylko biografią wybitnej postaci, ale również wciągającym kompendium wiedzy na temat współczesnej i nieco dawniejszej Białorusi.

(Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl)

Organizatorzy spotkania: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Wydawnictwo Literackie; współorganizatorzy: Białoruskie Radio Racja, „Niwa” – tygodnik Białorusinów w Polsce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments