Międzynarodowa wymiana młodzieży w Wasilkowie

W lipcu br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży pt. „Be healthy! – Bądź zdrów!” realizowana w ramach Programu Erasmus +. Wzięło w niej udział 20 młodych ludzi z Litwy, Słowacji, Rumunii i Polski, w tym młodzież z Hufca Pracy w Łomży, oraz 6  opiekunów ze wszystkich krajów.

Głównym celem wymiany było zwiększenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia wśród młodzieży z 4 europejskich krajów poprzez udział w warsztatach kulinarnych, sportowych i artystycznych.

W pierwszych dniach spotkania odbyły się gry integracyjne, gry na poznawania imion oraz tzw. „temabuilding games”. Podczas wymiany odbyły się warsztaty kulinarne dotyczące zdrowego odżywiania się, podczas których młodzież własnoręcznie przygotowywała zdrowe potrawy. Uczestnicy wzięli także udział w warsztatach sportowych, na których odbywały się rozgrywki w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, tenisa stołowego oraz strzelanie z łuku. Ponadto młodzież pokonywała różne trasy zręcznościowe w Parku Linowym w Fastach. Podczas wymiany odbyło się kilka warsztatów artystycznych, podczas których młodzież przygotowywała  plakaty dotyczące zdrowego stylu życia oraz odgrywała krótkie scenki teatralne. Wszystkie zajęcia odbywały się w mieszanych grupach międzynarodowych. Codziennie wieczorem odbywały się wieczory kultur 4 uczestniczących krajów, podczas których młodzież prezentowała kulturę, historię, symbole narodowe, tradycje, obyczaje, muzykę i tańce typowe dla swojego państwa oraz częstowała swoimi narodowymi potrawami.

Ponadto młodzi ludzie z zapałem poznawali najbliższe otoczenie wymiany, tzn. Wasilków, Świętą Wodę i Białystok, gdzie nie tylko podziwiali walory przyrodniczo-kulturowe Podlasia, ale też mieli do wykonania konkretne zadania (m.in. grę miejską). Na koniec wymiany uczestnicy wspólnie zorganizowali wystawę prac artystycznych powstałych podczas wymiany, na której rozdawali własnoręcznie stworzone ulotki z przepisami potraw, które robili podczas warsztatów kulinarnych.  Na grilla zaproszono także młodzież oraz dorosłych ze społeczności lokalnej oraz z uczestników polsko-litewskiej wymiany młodzieży, która odbywała się w tym samym czasie w OSiW w Wasilkowie.

Wszystkim zajęciom towarzyszył dobry humor i przyjazna atmosfera. Młodzież wyjechała z wymiany zadowolona i pełna wrażeń, bogatsza nie tylko o wiedzę na temat zdrowego stylu życia, ale także o nowych przyjaciół z zagranicy.

źródło: wasilkow.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments