Mikołajki w Bibliotece Publicznej w Sokółce

Każde dziecko z niecierpliwością czeka na początek grudnia. Dlaczego? Bo wtedy wypadają Mikołajki – tradycyjne święto ku czci świętego Mikołaja.

Nasza placówka wraz z filiami starała się z całych sił, aby ten dzień był dla wszystkich magiczny i niezapomniany.W bibliotece głównej odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Janowicz-Timofiejew, nauczycielką, pisarką i wydawcą książeczek dla najmłodszych. Wzięli w nim udział uczniowie z kl. III SP nr 1 oraz kl. III SP nr 2 w Sokółce. Bohaterami jej książek są zwierzęta, które uwielbia, i którym nadaje cechy ludzkie, aby dotrzeć do małych czytelników i przekazać im uniwersalne wartości.

Na wstępie autorka pokrótce opowiedziała najmłodszym o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się wydawca i poznały jedyną w swoim rodzaju Niebieską Mrówkę – wspaniałą szydełkową maskotkę, która jest logo i nazwą firmy wydawniczej założonej przez pisarkę. Pisarka porozmawiała z uczniami o zimie, świętach i tradycjach. Wspólnie stworzyli nawet kilka rymowanek do najnowszej książki autorki!

Pani Katarzyna poruszyła także tematy takie jak pomoc słabszym i potrzebującym, zaznaczając, iż dobre serce i bezinteresowne pomaganie innym jest często źródłem gigantycznej satysfakcji i sprawia, że stajemy się szczęśliwszymi ludźmi.

Nie zabrakło zimowych i mikołajkowych akcentów! Dzieci mogły napisać listy do Mikołaja i umieścić je na specjalnie stworzonej tablicy. W prezencie od biblioteki dzieci otrzymały zakładki do książek, słodycze oraz książkę naszego gościa pod tytułem „O Antolce, co zimy nie lubiła”. Każdy otrzymał od pisarki osobistą dedykację.Następnie Pani Katarzyna Janowicz-Timofijew udała się do Filii Bibliotecznej nr 1, gdzie bibliotekarki we współpracy ze SP nr 3 także zorganizowały mikołajkowe spotkanie autorskie. W bibliotece szkolnej, uczniowie zapoznali się z bajką „Myszka Modnisia”, a następnie wykonały piękne ilustracje do tekstu, które stały się elementem dekoracji sali. Autorka zachwycona pracami zaproponowała dzieciom przygotowanie na ich podstawie pamiątkowych pocztówek w swoim wydawnictwie. Dzieci z radością przystały na tę propozycję. Następnie pisarka zachęciła uczniów do wspólnego rymowania i przeczytała wybrane fragmenty ze swoich książeczek. Tutaj również na uczestników czekała niespodzianka w postaci książeczek z imiennymi dedykacjami. Natomiast z mikołajowej skarpety posypały się słodkości, które dzieci z chęcią schrupały na koniec spotkania.

Filia Biblioteczna nr 2 złożyła wizytę najmłodszej grupie przedszkolaków z grupy „Krasnale” w Przedszkolu Nr 3 w Sokółce. Panie bibliotekarki poprowadziły zajęcia czytelniczo-plastyczne o tematyce świątecznej pt. Podarunek od Mikołaja. Dzieci odpowiadały na zagadki i pytania związane ze świętami oraz św. Mikołajem. Następnie została przeczytana książeczka Urszuli Kozłowskiej pt. Święty Mikołaj. Przedszkolaki bawiły się w gry z chustą animacyjną, a potem wykonały prace plastyczne: pokolorowały ozdoby przedstawiające postać św. Mikołaja, które można powiesić na choince lub użyć jako dekorację świąteczną. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki od św. Mikołaja.

Filia Biblioteczna w Starej Rozedrance zaprosiła w swoje progi uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej. Dzieci wspólnie z bibliotekarką przypomniały sobie jakie są tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie ochoczo za pomocą brokatu, cekinów, kolorowych perełek oraz sztucznego śniegu wypełniły plastikowe bombki tworząc małe arcydzieła. Zgodnie stwierdziły, że ozdoby, które wykonały zawisną na ich domowych choinkach.


Uff to był naprawdę wspaniały dzień pełen wrażeń i wspaniałej zabawy!


Na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym SPONSOROM. Ze środków pozyskanych od naszych darczyńców udało nam się zorganizować te fantastyczne wydarzenia dla naszych najmłodszych czytelników!

materiały: Biblioteka Publiczna w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments