Moricon 2023 w Politechnice Białostockiej! Zobacz jak na podlaskim konwencie bawili się fani mangi i anime

Dziesiątki prelekcji takich jak „świat krótkometrażowych anime”, czy „muzyka w grach komputerowych”, warsztaty i konkursy, a także targi wystawców oraz barwne kostiumy – to wszystko przyciągnęło na Politechnikę Białostocką tłumy zainteresowanych! W dniach 8-10 września 2023 r. uczelnia była gospodarzem Moriconu – największego na Podlasiu spotkania fanów fantastyki, mangi, anime, science-fiction i kultury azjatyckiej. – Jesteśmy najbardziej różową imprezą w kraju, co przyciąga naprawdę bardzo dużo ludzi – mówiła Gabriela Guszcza, organizator główny Festiwalu Moricon 2023. – To głównie osoby zainteresowane mangą, anime, fantastyką, komiksami, grami planszowymi, słowem wszystkim, co kojarzy się z kulturą Wschodu. Tu mogą poczuć wspólnotę zainteresowań i poznać ludzi, którzy chcą tworzyć takie rzeczy. Razem tworzymy rodzinę. Dziesiąta edycja konwentu wzbudziła olbrzymie zainteresowanie.

Organizatorzy postarali się, aby każdy niezależnie od zainteresowań mógł znaleźć coś dla siebie. Większość atrakcji odbywała się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Tu oprócz prelekcji, spotkań oraz warsztatów, których w programie Moriconu można było naliczyć ponad 120, zlokalizowane były targi wystawców, kąciki artystyczne, w tym nauki rysunku i kompozycji mang. Na miejscu można też było skosztować azjatyckich smakołyków. Natomiast wokół budynku, na terenach zielonych, podziwiać można było walki goblinów, czy widowiskowe egzaminy na ninja i goblina.

Największe atrakcje konwentu, czyli występy grup tanecznych idolek oraz konkurs cosplay odbyły się na scenie auli dużej przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. W piątek zatańczyły tu idolki Honeyed Idols, natomiast w sobotę idolki Milky Way Heroes. Obie grupy specjalizują się w coverowaniu wideoklipów w rytmie k-popu. A czym jest cosplay?
– To hobby, które polega na przebraniu się oraz wcielaniu w fikcyjnych bohaterów. Podczas Moriconu chodziło też o wybór stroju, który najlepiej odwzorowywał postać anime, bądź ze świata innej
fantastyki związanej z kulturą azjatycką. Oprócz dokładnego odwzorowania liczyło się również świetne wykonanie stroju, czyli umiejętności krawieckie, bądź umiejętności w posługiwaniu się
gorącym klejem. To w dużym skrócie… Na ocenę w konkursie cosplay miały też wpływ prezentacja uczestników na scenie oraz reakcja publiczności – wyjaśniała Żaneta Ryszczuk, koordynatorka ds. cosplay Moricon 2023.

Podczas Moricon 2023 konkurs cosplay rozegrany został w kilku kategoriach, a rywalizację najważniejsze nagrody wieczoru otrzymali:
 Yoru jako Pieck Finger z serii „Shingeki no kyojin” – Grand Prix Moricon 2023
 Sigamura jako Luo Binghe z noveli o tytule „The Scum Villain’s Self-Saving System” – nagroda
za Najlepsze wykonanie
 Browarushiro Piwokega z własną kreacją stroju jako Samuraj – nagroda za Najlepszą
prezentację sceniczną
 Browarushiro Piwokega – Nagroda publiczności.

Festiwal Moricon kolejny raz odbył się w Politechnice Białostockiej, pod patronatem dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor uczelni. – Moricon to niezwykle popularne wydarzenie i cieszymy się, że po raz kolejny odbywa się w przestrzeniach Politechniki Białostockiej. Widzę, że goście wydarzenia czują się tu dobrze i oby do nas wracali! Wspierając festiwal podkreślamy, że jesteśmy instytucją otwartą na różne pomysły i wydarzenia – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. – Tutaj wspólnym mianownikiem jest zainteresowanie mangą i anime. Widać, że te zamiłowania podziela wiele osób. To fascynujące, obserwować jak różnorodne ich formy prezentują uczestnicy festiwalu, bo mamy tutaj zarówno wspaniałe i niezwykle kreatywne przebrania, ale też stoiska z gadżetami oraz pięknymi rzeczami artystycznymi i użytecznymi. Wszystko oczywiście w konwencji manga i anime – dodawała rektor Politechniki Białostockiej.

Moricon 2023 był dziesiątą edycją najstarszej i największej tego typu imprezy w naszym regionie. Organizatorzy nadali spotkaniu nazwę „Moricon”, która powstała jako połączenie japońskiego słowa „mori”, oznaczającego las (co oddaje ducha Podlasia!) oraz „con” nawiązującego do rodzaju wydarzenia, a więc konwentu. Spotkanie miało charakter ogólnopolski i zgromadziło uczestników w różnym wieku, których połączyła miłość do mangi i anime. Organizatorzy szacują, że wydarzenie zgromadziło około 2 tys. fanów.

Do zobaczenia za rok!
Moricon 2023 zorganizowało Stowarzyszenie Żabenka oraz Koło Naukowe Gier Logicznych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Patronatu honorowego udzieliła dr hab. inż. Marta
Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

fot. Dariusz – Piekut/PB

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments