Mural w Wasilkowie

 

W dniach 21 – 23 czerwca 2016 r. w Wasilkowie odbywać się będzie realizacja muralu poświęconego idei Unii Lubelskiej autorstwa twórcy Gdańskiej Szkoły Muralu Rafała Roskowińskiego.

Mural jest częścią koncepcji stworzenia Galerii Murali Jagiellońskich, a pierwszy z nich realizowany będzie wspólnie z uczniami Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie w ramach projektu „Wehikuł czasu – wielka lekcja historii Wasilkowa”. Strategicznym partnerem jest firma Unicell Poland Sp. z.o.o., która dostarcza niezbędnych materiałów i narzędzi do wykonania projektu. Przedsięwzięcie wsparł również Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski.

foto: Mariusz Sokołowski Fundacja Otwarta Edukacja

 

Rafał Roskowiński o muralu:

Państwo Polskie – I Rzeczpospolita, stała się wzorem i natchnieniem dla wielu nowoczesnych demokracji. Wolność́ religijna oraz poszanowanie wielonarodowości i wielokulturowości, były najpiękniejszymi perłami w koronie Jagiellonów.

Początek takiemu Państwu Polskiemu dała podpisana 1 lipca 1569 r na sejmie w Lublinie unia. Powstałe w wyniku podpisania Unii Lubelskiej państwo nosiło miano Rzeczpospolitej Obojga Narodów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Przekaz płynący z realizacji ma być adekwatny – lecz nie bezkrytyczny, ma umożliwić widzowi ocenę, zarówno samego faktu historycznego- jego przyczyn i skutków, jak i wartości leżących u podstaw Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Rzeczpospolita Obojga Narodów była tworem jedynym w swoim rodzaju, wspaniałym, twarzą̨ obróconym w przyszłość́, lecz trudnym, wymagającym nieustannej, zegarmistrzowskiej troski o wielorakie we wnętrzu jej obracające się̨ kółka, trybiki i całe koła napędowe. Dokonała ogromnej rzeczy, osiągnąwszy równouprawnienie i zgodną już̇ na ogół współpracę Korony i Wielkiego Księstwa, zapewniwszy życiową̨ harmonię pomiędzy katolikami, ewangelikami, wyznawcami judaizmu, muzułmanami i prawosławnymi.”

Paweł Jasienica

źródło: 

Mariusz Sokołowski – Fundacja Otwarta Edukacja


 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments