Muzeum Pamięci Sybiru – II etap

Miasto Białystok rozstrzygnęło przetarg na wykonanie stanu surowego budynku Muzeum Pamięci Sybiru. To drugi etap tej inwestycji przy ul. Węglowej. Do końca 2019 roku istniejący budynek zostanie przebudowany i rozbudowany na potrzeby ekspozycji.

Ogłoszony przez Miasto przetarg na realizację drugiego etapu budowy Muzeum Pamięci Sybiru wygrała firma Budimex S.A. Zajmie się ona wykonaniem prac budowlanych – rozbudową, przebudową i nadbudową budynku na Węglówce.

Prace obejmą przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m2 na potrzeby ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru. Wybudowana zostanie nowa część o powierzchni prawie 2,4 tys. m2 na potrzeby zaplecza techniczno-administracyjnego placówki. Ponadto rozebrana zostanie istniejąca bocznica kolejowa i wybudowana infrastruktura techniczna, tj. sieć ciepłownicza, kanalizacja deszczowa, sanitarna i wodociągowa oraz sieć energetyczna. Wykonawca zadba również o zagospodarowanie terenu wokół muzeum i budowę parkingów. Będzie to drugi etap inwestycji, który powinien zostać zrealizowany do końca listopada 2019 r. Jego koszt to ponad 37,5 mln zł.

To dla nas szczególnie ważna inwestycja – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim.

W ramach pierwszego etapu budowy tego muzeum zrealizowano m.in. prace rozbiórkowe, w tym rozbiórkę torów kolejowych kolidujących z budową, usunięcie istniejących nawierzchni z asfaltu i bruku. Powstał stan zerowy budynku – ściany piwnic wraz ze stropem. Koszt tych prac to ok. 2,4 mln zł.

Pod koniec ubiegłego roku Muzeum Pamięci Sybiru otrzymało także unijną dotację (ok. 6 mln 800 tys. zł) na wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia. Ten projekt zostanie zrealizowany w latach 2018-2020. Wcześniej, w 2016 roku, Miasto otrzymało dofinansowanie na budowę placówki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury”. Wsparcie finansowe wynosi ok. 11 mln zł, z czego w 2016 r. dostaliśmy 1 mln, w tym roku otrzymamy 10 mln zł.

Obecnie muzeum znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Docelowo będzie mieściło się w dawnym kompleksie wojskowym przy ulicy Węglowej 8.

Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Celem placówki jest nie tylko budowanie pamięci o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.

Kamila Bogacewicz

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments