We wtorek 26 kwietnia Muzeum Pamięci Sybiru zaprosiło do siebie przedstawicieli kilkunastu instytucji kultury z województwa podlaskiego na konferencję „Poszerzenie dostępności instytucji kultury”. To pierwsza taka inicjatywa w regionie po wejściu w życie nowych regulacji prawnych.
Na Węglową 1 przybyli pracownicy muzeów, galerii i centrów kultury, którzy w swoich instytucjach pełnią (lub będą pełnić) rolę koordynatora dostępności. Czym zajmuje się taka osoba? Wyjaśnia koordynator ds. dostępności w Muzeum Pamięci Sybiru, Karolina Mosiej-Zambrano: „Zadaniem koordynatora jest udostępnienie działalności instytucji jak najszerszej grupie odbiorców, także tym o szczególnych potrzebach. Koordynator śledzi aktualne przepisy, dba o wdrożenie odpowiednich rozwiązań, szkoli pracowników”.
Na konferencji prelekcje wygłosili Anna Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier, Robert Więckowski – wiceprezes tej fundacji oraz Tomasz Włodarski – zastępca dyrektorki Małopolskiego Instytutu Kultury. Wyjaśniali, na czym polega praca koordynatora, jakie wyzwania czekają instytucje kultury, które chcą się otworzyć na potrzeby swoich odbiorców.
Po części wykładowej uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach, czasie których dyskutowali o problemach z dostępnością, szukali nowych rozwiązań i dzielili się dobrymi praktykami.
„To był najważniejszy cel tego spotkania – zainicjowanie regionalnej Sieci Liderów i Liderek Dostępności” – tłumaczył prof. dr. hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
Muzeum Pamięci Sybiru, najnowocześniejsza w regionie placówka, zarówno pod względem budynku, jak i samej wystawy stałej zostało przygotowywane zgodnie z najnowszymi przepisami i wiedzą dotyczącą dostępności. W Muzeum zadbano o specjalne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością ruchu – udostępniane są bezpłatnie chodziki i wózki inwalidzkie, dostosowano parking, podjazdy i toalety. Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku przygotowano w technologii druku 3D makietę wystawy oraz modele wybranych eksponatów. Są one także opisane alfabetem Braille’a. Odwiedzający mogą też skorzystać z audioprzewodnika z audiodeskrypcją. Specjalnie dla osób z dysfunkcją słuchu w Muzeum Pamięci Sybiru zamontowano pętle indukcyjne – zarówno w kasach, w sali audiowizualnej, jak i na wystawie stałej. Do tego w audioprzewodniku proponowana jest ścieżka w polskim języku migowym.
Zadbano także o osoby neurowrażliwe – z myślą o nich w środy na wystawie stałej są ciche godziny zwiedzania, a w budynku Muzeum zaaranżowano „pokój wyciszenia”.
Działalność Muzeum Pamięci Sybiru na rzecz dostępności docenili specjaliści z Fundacji Kultury bez Barier, którzy na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowali publikację o wzorcowych rozwiązaniach w instytucjach kultury także na przykładzie naszego muzeum.