Narodowe Czytanie w Białymstoku

We wrześniu odbędzie się 7. edycja ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie”, podczas której będziemy czytać powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” oraz wybrane teksty z Antologii Niepodległości. Oprócz głównych obchodów akcji, na które zapraszamy 8 września 2018 r. o godz. 11.00 na Rynek Kościuszki w Białymstoku (plac od strony fontanny), szereg atrakcji przygotowały nasze filie biblioteczne.

Filia nr 1 organizuje Narodowe Czytanie wraz z Klubem Osiedlowym S.B.M. „Wielkoblokowa”. Fragmenty powieści czytać będą aktorzy – Państwo Agnieszka i Łukasz Kozłowscy. W wydarzeniu wezmą udział seniorzy z klubu „Orchidea”. Termin: 07.09.2018, godz. 18.30.

W Filii nr 2 Narodowe Czytanie planowane jest na wtorek 11 września o godz. 18.00. Spotkanie jest skierowane do dorosłych czytelników filii.

Filia nr 3 zaprasza na festyn, który odbędzie się 9 września przy ul. Poleskiej 27 (boisko Szkoły Podstawowej nr 11). Przy stoisku Książnicy Podlaskiej o godzinie 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy o Stefanie Żeromskim i jego twórczości. Następnie zapraszamy do wspólnego czytania fragmentów „Przedwiośnia”.

Filia nr 4 organizuje Narodowe Czytanie, dnia 8.09 (sobota) o godzinie 12:00. W programie krótka prelekcja na temat Stefana Żeromskiego i „Przedwiośnia”, wspólne czytanie fragmentów „Przedwiośnia” połączone z prezentacją zdjęć z filmu w tle oraz wspólne odśpiewanie pieśni niepodległościowej „Warszawianka”.

Filia nr 5 organizuje Narodowe Czytanie 11 września 2018 r. o godz. 10:30. Fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytać będzie Monika Zaborska-Wróblewska – aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Filia nr 6 z okazji Narodowego Czytania organizuje następujące wydarzenia: „Stulecie Polaków” – wystawa fotografii białostoczan z lat 1918 – 2018; projekcja fragmentów filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona oraz czytanie fragmentów książki.

Filia nr 7 przygotowała następujące atrakcje: prezentacja multimedialna na temat „Przedwiośnia” i całej twórczości S. Żeromskiego, quiz z nagrodami książkowymi, dyplomy pamiątkowe. Nie zabraknie głośnego czytania fragmentów „Przedwiośnia” przez zaproszonych gości. W tym roku uczestnikami Narodowego Czytanie będą również uczniowie z V LO. Termin: 07.09.2018.

W Filii nr 8 fragmenty powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będą czytane przez wolontariuszki z Klubu Seniora działającego przy Centrum Edukacji Wielopokoleniowej KLANZA. Czytaniu towarzyszyć będzie wystawa i prezentacja multimedialna związana z dorobkiem literackim pisarza. Do wysłuchania zaproszeni zostaną uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku oraz wszyscy zainteresowani. Termin: 7.09.2018.

W Filii nr 9 Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września w godz. 11.30 – 13.00. Fragmenty powieści czytać będą zaproszeni goście: Małgorzata Dobkowska (poetka, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich, w tym nagrody literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego) i Justyna Schabowska (aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie). W czytaniu będą uczestniczyć również nasi Czytelnicy. Imprezę uatrakcyjni prezentacja dotycząca życia i twórczości samego Stefana Żeromskiego oraz wystawa o autorze. Planowany jest też konkurs literacki z nagrodami.

W Filii nr 10 zaproszeni goście będą czytać wybrane fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Odbędzie się również projekcja filmu „Przedwiośnie” F. Bajona. Impreza jest skierowana do pacjentów UDSK.

W Filii nr 11 odbędzie się prezentacja multimedialna na temat książki „Przedwiośnie” i jej autora. Planowane jest czytanie fragmentów książki oraz dyskusja.

Filia Nr 13 (przy ul. Wł. Broniewskiego 4) zaprasza 8 września 2018 roku o godz. 10:00 do wspólnego czytania wybranych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Podczas wydarzenia zostanie przyznana nagroda za najciekawszą interpretację czytanego tekstu. Goście będą mogli obejrzeć wystawkę pt. „Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018 w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Filia Nr 14 zaprasza na Antaŭprintempo — Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”. Promocja powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w pierwszym w historii tłumaczeniu na język esperanto. odbędzie się w ramach akcji Narodowe Czytanie 8 września o godz. 15.00 w Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19.

Podczas spotkania autor tłumaczenia Tomasz Chmielik opowie o nowym wydawnictwie. Uczestnicy otrzymają bezpłatny egzemplarz powieści. Spotkaniu będzie towarzyszył m. in. konkurs wiedzy o utworze Żeromskiego z nagrodami oraz minikoncert Lecha Mazurka.

Filia nr 15 uczestniczy w Narodowym Czytaniu w ramach głównej imprezy miejskiej organizowanej w sobotę 8.09.2018 r. na Rynku Kościuszki, przygotowując zajęcia dla dzieci w namiocie z logo Książnicy Podlaskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments