Narodowe Czytanie w Sokółce

Dnia 06.09.2019 w Bibliotece Publicznej w Sokółce przedstawicielki Fundacji Języka Polskiego uczestniczyły w Narodowym Czytaniu. W ramach akcji przeprowadziły  warsztaty dla młodzieży pod hasłem „Nie tylko pan Tomasz i pani Ewelina”. Traktowały one o pochodzeniu imion i nazwisk na przykładzie bohaterów tegorocznych nowel. Wspólnie z uczniami zastanawiały się nad etymologią danych nazwisk oraz analizowały znaczenie imion.

Następnie zaproszone prelegentki zaproponowały nastolatkom  konkurs znajomości słownictwa z przełomu XIX i XX wieku pod hasłem „Czy znasz te słowa?”.  Zajęcia zakończyły się performatywnym czytaniem fragmentów nowel wspólnie z uczniami oraz rozdaniem upominków dla wszystkich uczestników.

Po warsztatach bibliotekarki zaprosiły uczniów, nauczycieli i gości na poczęstunek w postaci wiejskiego stołu. Miał on symbolizować epokę czytanych nowel i pomóc licealistom wyobrazić sobie realia tamtych czasów.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z  klasy III Technikum Hotelarskiego Nr 2 ZSR w Sokółce wraz z panią Agnieszką Kuklik oraz klasy IIa, IIIa, IIId z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce z paniami Małgorzatą Kułakowską i Jolantą Zielenkiewicz.

Pani dr Izabeli Stąpor i dr Monice Kresa dziękujemy serdecznie za inspirujące zajęcia i świetne podejście do młodzieży. W przyszłym roku kalendarzowym Biblioteka Publiczna planuje kolejne spotkania i warsztaty we współpracy z Fundacją Języka Polskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments