Noc Muzeów w Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 19 maja 2018 r. na Noc Muzeów.

Zaczynamy o godz. 19.00 w Galerii Parter, gdzie nasi goście poznają historię Książnicy Podlaskiej oraz dowiedzą się jakimi zasobami dysponuje ta, największa w północno–wschodniej Polsce, biblioteka.

Następnie zwiedzający udadzą się do Działu Zbiorów Specjalnych na prezentację DŻS-ów. DŻS-y, czyli Dokumenty Życia Społecznego ukazują się w formie broszur, jednodniówek, afiszy, plakatów, programów, zaproszeń, prospektów itp. W krótkiej perspektywie czasowej ich wartość wydaje się zazwyczaj nikła, jednak wzrasta, jeżeli gromadzi się je w celach dokumentowania życia społecznego i wydarzeń historycznych.

Tego wieczoru zaprezentowane zostaną najstarsze Dokumenty Życia Społecznego, jakie posiada Książnica, pochodzące z okresu międzywojennego. Można będzie zobaczyć ulotki, odezwy, plakaty z czasów socrealizmu. Dodatkowym smaczkiem będą zdjęcia hotelu „Ritz”, okraszone krótką opowieścią o tym niezwykłym miejscu, do którego ściągała miejska elita, gdzie bawili oficerowie, ziemianie, przemysłowcy, właściciele białostockich fabryk. Zdradzimy też z czego słynął hotel i kto ze znanych osobistości gościł w „Ritzu”.

Naszych gości zaprosimy także na szóste piętro, gdzie pokażemy plakaty i ulotki,  dotyczące Książnicy Podlaskiej. Będzie można wejść na taras i posłuchać muzyki. Proszę nie zapomnieć o aparatach – z tarasu można podziwiać panoramę Białegostoku z najważniejszymi punktami miasta, takimi jak: Pałac Branickich, Katedra czy ratusz.

Odsłonimy jeszcze jedną tajemnicę. Wielu naszych Czytelników chciałoby zobaczyć miejsca, z których dostarczana jest większość książek. Zwykle niedostępny dla osób postronnych, tej nocy otwarty dla zwiedzających zostanie nasz największy magazyn, w którym znajduje się prawie 460 tys. książek i czasopism.

Spotkajmy się 19 maja 2018 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Czekamy na Was!

Czas oprowadzania: 45 minut

Oprowadzanie odbędzie się w trzech turach, o godz.: 19.00, 20.00 oraz 21.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego
w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A.

WSTĘP WOLNY

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments