Nominacja profesorska pracownika Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

Dr hab. inż. Zdzisław Pelczarski, prof. PB otrzymał nominację profesorską.

Dr hab. inż. Zdzisław Lesław Pelczarski, prof. PB otrzymał nominację profesorską. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 17 czerwca 2021 r. nadał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Postępowanie o nadanie stopnia profesora przeprowadzone zostało przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!

Prof. dr hab. inż. Zdzisław Lesław Pelczarski to polski architekt, nauczyciel akademicki i były dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej; specjalista w zakresie architektury mieszkaniowej i architektury użyteczności publicznej.

Staż pracy naukowo-dydaktycznej prof. Zdzisława L. Pelczarskiego wynosi 45 lat. W tym czasie związany był z wydziałami architektury trzech uczelni wyższych, w tym jednej zagranicznej. Na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej pracuje od roku 1989. W latach 2011–2016 (po uzyskaniu habilitacji) kierował Katedrą Projektowania Architektonicznego, a w kadencji 2012–2016 pełnił funkcję dziekana tego Wydziału. Od lipca 2014 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Wcześniej, w latach 1975–1989, prof. Pelczarski był związany zawodowo z Instytutem Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Dwukrotnie (na przełomie 1981/82 oraz w latach 1986 – 1990) oddelegowany był do pracy na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Mosulu (Irak).

Prof. Zdzisław Pelczarski aktywność naukową i dydaktyczną łączy z działalnością zawodową architekta – projektanta. Oprócz praktyki indywidualnej zatrudniany był w jednostkach projektowych, m.in.: Miastoprojekt – Wrocław, Inwestprojekt – Śląsk w Katowicach, Consulting Office of Mosul University oraz Zakład Projektowania i Wdrożeń TB w Katowicach. Na czoło dokonań twórczych Profesora wysuwa się jego wieloletnia działalność projektowo-realizacyjna w charakterze generalnego projektanta modernizacji Stadionu Śląskiego w Chorzowie (1994 – 2007). Jej efekty zostały wysoko ocenione, potwierdzone licznymi publikacjami, jak również prestiżowymi nagrodami.

Doświadczenia praktyczne z tego okresu stworzyły podstawy do rozwinięcia naukowej aktywności prof. Pelczarskiego, nakierowanej na problematykę kształtowania wielkich widowni i zagadnień od niej pochodnych. Rezultaty badań nad zagadnieniami funkcjonalno-przestrzennych relacji widowni i areny zawarł w monografii habilitacyjnej pt. Widownie współczesnych stadionów – determinanty i problemy projektowe, wydanej pod koniec 2009 r. To kompendium wiedzy w dziedzinie projektowania tego rodzaju obiektów architektonicznych jest jedyną pozycją literatury przedmiotu, która ukazała się w Polsce po przerwie trwającej ponad 30 lat. Od roku 2018 praca dostępna jest także w wersji elektronicznej i udostępniona na licencji CCBY-NC-ND 4.0 Creative Commons.

Na międzynarodowy dorobek naukowy Profesora składa się szereg referatów zaakceptowanych do wygłoszenia przez Komitety Naukowe zagranicznych konferencji i opublikowanych przez renomowane wydawnictwa naukowe. Część z nich wiąże się z konferencjami AHFE – Applied Human Factors and Ergonomics; (Washington 2019, Orlando 2018, Los Angeles 2017, Krakow 2014, San Francisco 2012, Miami 2010.) Pozostałe to konferencje UAHCI – Universal Access in Human-Computer Interaction: (Toronto 2016, Los Angeles 2015, Heraklion 2014). Prace prof. Pelczarskiego opublikowało wydawnictwo Springer, wydawnictwo CRS Press –Taylor & Francis Group i wydawnictwo AHFE Conference. Prace te indeksowane są w bazie SCOPUS (7 pozycji), w bazie Web of Science (4 pozycje i 2 oczekujące na indeksację), a także w bazie Google Scholar (wszystkie pozycje). Każda z wymienionych publikacji wykazuje przy nazwisku autora afiliację naukową: Bialystok University of Technology, Faculty of Architecture, Poland.

Na dorobek publikacyjny Profesora składa się też 17 rozdziałów opublikowanych w 8 tomach, składających się na serię problemową monografii naukowych, wydawanych przez Polskie Towarzystwo Ergonomiczne, pod wspólnym tytułem ERGONOMIA W ARCHITEKTURZE I URBANISTYCE – KIERUNKI BADAŃ (16 artykułów w latach 2013 – 2018 i 2009-2011) oraz w jednym tomie: WYBRANE KIERUNKI BADAŃ ERGONOMICZNYCH w 2016 ROKU (1 rozdział).

Osiągnięcia, aktywność naukowa, projektowa i publikacyjna prof. Pelczarskiego sprawiają, że jest on postrzegany jako międzynarodowy specjalista w dziedzinie zastosowania ergonomii w projektowaniu architektonicznym widowni stadionów, hal widowiskowo-sportowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments