Nowa funkcja prezydenta Białegostoku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski został prezesem Zarządu Unii Metropolii Polskich. Będzie pełnił tę funkcję przez pięcioletnią kadencję – do marca 2024 roku.

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. z inicjatywy prezydenta Warszawy w celu umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. W UMP współdziałają prezydenci, wiceprezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy wydziałów i eksperci z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. Rada wybiera sześcioosobowy Zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem. Dotychczas prezesem Zarządu UMP był Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia do czasu ostatnich wyborów samorządowych. W poniedziałek, 25 marca, odbyły się wybory nowego prezesa Zarządu UMP. Został nim prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jest to zaszczyt i ogromne wyróżnienie – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Jednak ten wybór to dowód uznania nie tylko dla mnie i mojej pracy. Traktuję to jako wyróżnienie dla naszego miasta oraz potwierdzenie, że zmiany, jakie dokonały się w Białymstoku w ostatnich latach, zostały docenione na arenie ogólnopolskiej.

Do statutowych zadań Unii Metropolii Polskich należy m.in. wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej, promocja inicjatyw oraz działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, wspólne rozwiązywanie specyficznych problemów wielkich miast, a także współpraca z organami państwa, organizacjami ogólnopolskimi, zagranicznymi i międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie oraz integracji europejskiej. Zadania te realizowane są poprzez organizowanie konferencji, seminariów, konwersatoriów i konsyliów dla polityków i ekspertów, prowadzenie analiz i wydawanie publikacji.

Anna Kowalska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments