Nowa poradnia diabetologiczna w powiecie sokólskim

Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakontraktował nową poradnię diabetologiczną w województwie podlaskim. Od 1 lutego 2024 r. pacjenci z powiatu sokólskiego będą mieli lepszy i łatwiejszy dostęp do leczenia cukrzycy. – Regularnie analizujemy dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie województwa podlaskiego i w tych miejscach, gdzie widzimy potrzebę zwiększania dostępności do leczenia, ogłaszamy postępowania konkursowe. Szczególnie zależy nam, na otwieraniu poradni w miejscu, gdzie do tej pory dostęp do danego specjalisty był ograniczony. W ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w SP ZOZ w Sokółce zakontraktowaliśmy Poradnię Diabetologiczną, gdzie dotychczas takiej poradni nie było.

Tym samym liczba poradni diabetologicznych w naszym regionie wzrosła do 23. – mówi Agata Dyszkiewicz Zastępca Dyrektora ds. Świadczeniobiorców i Służb Mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Poradnia diabetologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy, a także chorób metabolicznych. Zgłaszając się do poradni specjalistycznej, niezbędne jest skierowanie, które wystawia lekarz POZ lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Cukrzyca jest podstępną chorobą, która rozwija się powoli i dotyczy osób w każdym wieku. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób. Przewiduje się, że do 2030 roku, co dziesiąty Polak będzie chorował na cukrzycę.
– Warto zaznaczyć, że w 2023 r. w województwie podlaskim w poradniach diabetologicznych leczyło się ponad 40 tys. pacjentów. To o blisko 10 % więcej niż w 2021 r. – informuje Agata Dyszkiewicz.

Profilaktyka cukrzycy
Na cukrzycę choruje wiele osób, ale znaczna część nawet o tym nie wie. Choroba nie zawsze daje wyraźne objawy. Typowe symptomy cukrzycy, na które warto zwrócić uwagę to wielomocz, wzmożone pragnienie, któremu towarzyszy suchość ust, a także osłabienie i senność. W profilaktyce, ale również leczeniu cukrzycy, istotna jest zmiana stylu życia związana z dietą oraz regularną aktywnością fizyczną. Pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz redukuje zagrożenia związane jej powikłaniami.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował bezpłatne plany żywieniowe w tym DASH Cukrzyca, z przepisami na zdrowe posiłki, dostępne są na portalu diety.nfz.gov.pl.

Osoby, które chcą zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, mogą skorzystać ze sprawdzonych, bezpiecznych treningów: „8 tygodni do zdrowia” – dostępnych na stronie Akademii NFZ.

foto: pixaby.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments