Nowe autobusy w Białymstoku

Piętnaście nowych niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej pojawi się na ulicach Białegostoku jeszcze w tym miesiącu. Miasto kupiło je w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”. Niskoemisyjne diesle i pojazdy o napędzie hybrydowym zastąpią najstarsze i najbardziej wyeksploatowane autobusy.

Jedenaście pojazdów przegubowych 18-metrowych i dwa 12-metrowe w ramach podpisanej umowy dostarcza firma Solaris Bus & Coach S.A. Są to autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe, o silnikach diesla spełniających normy emisji spalin Euro VI. Pięć z nich jeździ już po białostockich ulicach, pozostałe mają być dostarczone do Białegostoku do 10 marca. Ta inwestycja kosztowała prawie 21,7 mln zł.

To niejedyne autobusy, które zasilą tabor Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Jeszcze w tym miesiącu pasażerowie będą mogli korzystać z dwóch autobusów hybrydowych – spalinowo-elektrycznych – Volvo 7900. Koszt tej inwestycji to prawie 3,7 mln zł

Autobusy zostały kupione w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”. Projekt realizowany jest przez Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów w porozumieniu z powiatem białostockim. Jego łączna wartość to prawie 160 mln zł, z czego ponad 90 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Każda z gmin realizuje zadania w ramach projektu na swoim terenie i każda w trochę innym wymiarze. W Białymstoku wartość inwestycji wyniesie 44,9 mln zł, przy czym dofinansowanie z RPO to prawie 34 mln zł. Obejmuje ona nie tylko zakup autobusów, ale także budowę ścieżek rowerowych wzdłuż 14 ulic (m.in. Alei Jana Pawła II, Antoniukowskiej, Al. Solidarności, Marczukowskiej, Radzymińskiej, gen. S. Maczka i gen. F. Kleeberga).

Jest to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów.

źródło: UM w Białymstoku / Eliza Bilewicz-Roszkowska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments