Nowe przepisy – rejestracja jachtów

Nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m wchodzą w życie 1 sierpnia 2020 r. 

Od 1 sierpnia 2020 r. w związku z ustawą z 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 17 kwietnia 2020 r., w sprawie rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m będą obowiązywały nowe przepisy.

Obowiązkowi rejestracji będą podlegały:

  • jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW,
  • jednostka pływająca używana do połowów rybackich,
  • jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – o ile nie posiada innej niż polska przynależności.

Obowiązkowi rejestracji nie będą podlegały:

  • jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa,
  • jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni,
  • deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.

Jednostka pływająca o długości do 24 m, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być zarejestrowana na wniosek właściciela.

Więcej informacji można uzyskać w Departamencie Ochrony Środowiska (książka telefoniczna).

(oprac. Kamila Bogacewicz) / UM w białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments