O BEZPIECZEŃSTWIE DLA PRZYSZŁYCH KIEROWCÓW

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „PATRZ I SŁUCHAJ!” sokólscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego spotkali się z przyszłymi kierowcami, którzy rozpoczęli kurs na prawo jazdy. Zwrócili uwagę słuchaczy na zachowanie innych uczestników drogi – pieszych i rowerzystów, oraz omówili ich wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie, uświadamianie oraz zwracanie uwagi, na zagrożenia związane między innymi z:

  • bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
  • chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
  • korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.

W ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa, ale mimo sukcesywnie malejącej liczby wypadków z udziałem pieszych, w dalszym ciągu liczba śmiertelnych ofiar wśród tej grupy uczestników ruchu stanowi prawie ⅓ ogółu zabitych na polskich drogach.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Na koniec spotkania mundurowi zachęcali młodych ludzi do wstąpienia do Policji, omawiając wymagania i poszczególne etapy doboru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments