O ceglanej architekturze Białegostoku

Ukazała się kolejna publikacja dotycząca dziedzictwa naszego miasta – „Architektura ceglana w Białymstoku”. Książka jest dostępna dla mieszkańców w Referacie Promocji i Turystyki przy ul. Kościelnej 1a.

Po publikacjach na temat białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej oraz krzyży i kapliczek, nadeszła pora na książkę poświęconą ceglanej architekturze Białegostoku. Jej zawartość przygotowali Iwona Górska, Joanna Kotyńska-Stetkiewicz, Aneta Kułak, Grzegorz Ryżewski i Wiesław Wróbel z Fundacji Ochrony Zabytków „Na Rubieży”.

Książka zawiera informacje i ilustracje dotyczące obiektów sakralnych (m.in. archikatedry białostockiej), przemysłowych (m.in. budynków fabrycznych przy ul. Augustowskiej, Częstochowskiej), wojskowych i więziennych (m.in. zespołu magazynów wojskowych przy ul. Węglowej), użyteczności publicznej (np. strażackiej wieży przy ul. Warszawskiej), kolejowych (np. budynków kolejowych przy ul. Zwycięstwa i R. Traugutta), budownictwa mieszkaniowego (np. kamienicy przy ul. J. Dąbrowskiego 14, kamienic i domów przy ul. S. Staszica i Sukiennej).

Zadaniem publikacji jest udokumentowanie i ukazanie bogactwa białostockiej architektury ceglanej, różnorodności jej form i detali, a także roli, jaką odegrała w kreowaniu pejzażu miasta na przełomie wieków.

– Ta publikacja pozwala na szersze niż dotychczas odkrywanie dziedzictwa kulturowego naszego miasta. W Białymstoku jest dużo zabytkowych ceglanych budynków. Wielu z nich w ostatnim czasie zostały przywrócone dawne walory artystyczne i estetyczne. Warto przyjrzeć się z bliska tym obiektom i ich historii – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Wydanie „Architektury ceglanej w Białymstoku” kosztowało łącznie 48,7 tys. zł. Książka ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy. Jest dostępna dla mieszkańców w Referacie Promocji i Turystyki przy ul. Kościelnej 1a, ale liczba tych egzemplarzy jest ograniczona [pula bezpłatnych książek została wyczerpana]. 

Agnieszka Błachowska

źródło: www.bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments