Obrady otworzyła rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk. Wyraziła nadzieję, że podczas konferencji zostaną wypracowane takie rozwiązania, które będą „chroniły obszary cenne przyrodniczo, które pozwolą je rozwijać i które będą służyły społeczeństwu”.
Rozwój z poszanowaniem środowiska naturalnego
Na ten aspekt zwrócił uwagę wicemarszałek Olbryś. Podczas wystąpienia podkreślał, że celem działań samorządu województwa jest rozwój gospodarczy regionu (także rozwój branży turystycznej na terenach cennych przyrodniczo), ale przebiegający z poszanowaniem środowiska naturalnego.
–Chcemy działać i na rzecz mieszkańców, żeby mogli korzystać z udogodnień cywilizacyjnych, ale chcemy też działać na korzyść środowiska. Często jest to bardzo trudne do pogodzenia, ale nie jest to niemożliwe – mówił wicemarszałek. –W perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2021–2027 jest bardzo dużo pieniędzy na działania integrujące te dwa obszary: społeczny i przyrodniczy. Nasi mieszkańcy muszą czerpać korzyści z rozwoju gospodarczego, ale działając jednocześnie „za pan brat” z przyrodą– dodał.
O tym też mówiła w przesłanym nagraniu wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
– Jako przedstawiciel ministerstwa, w sposób szczególny patrzę na tworzenie zrównoważonej oferty turystycznej, która ma służyć rozwojowi regionów. Oferty zrównoważonej, czyli szanującej zasoby, nieszkodzącej środowisku, uwzględniającej potrzeby turystów i przedsiębiorców, ale i lokalnych społeczności – podkreślała.
Zaznaczyła, że zrównoważoną turystykę szczególnie należy rozwijać na obszarach cennych przyrodniczo, takich jak właśnie Polska wschodnia. Musi to się jednak odbywać zgodnie z zasadami Europejskiego Zielonego Ładu.
Dodała, że wyzwaniem na najbliższe lata będzie odbudowa branży turystycznej i okołoturystycznej po pandemii, a inwestycje uwzględniające aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe będą mogły sięgać po pieniądze z Funduszy Europejskich.
Obszary przyrodniczo cenne są kapitałem wspólnym
Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” to realizowane wspólnie od wielu lat przedsięwzięcie Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz Instytutu Kronenberga – Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych.
To najważniejsze w Polsce północno-wschodniej i jedno z nielicznych w kraju, cykliczne wydarzenie naukowe, poświęcone ochronie obszarów przyrodniczo i kulturowo cennych oraz szeroko rozumianej gospodarce turystycznej.
Interdyscyplinarny charakter spotkania oraz wymiana doświadczeń opartych na otwartości i dialogu sprzyja wzmacnianiu relacji między naukowcami, przyrodnikami, leśnikami, samorządowcami i reprezentantami branży turystycznej.
– Tylko działania oparte na harmonii i partnerstwie mogą tworzyć rozwiązania chroniące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, które jednocześnie będą wzmacniać potencjał turystyczny, angażując przy tym społeczności lokalne i naukowców. Ten cel realizujemy, łącząc potencjał Politechniki Białostockiej i Instytutu Kronenberga – Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych – podkreślał Adam Walicki, Prezes Instytutu Kronenberga.
W wydarzeniu biorą udział wybitni naukowcy, specjaliści z zakresu ochrony dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego, przestrzennego, leśnicy i dyrektorzy parków narodowych. Do udziału w obradach zaproszono również przedsiębiorców m.in. z branży turystycznej i samorządowców. Uczestnicy będą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak identyfikować i jak dbać o kapitał natury, o zasoby środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego.
Tegorocznej edycji wydarzenia przyświeca hasło „Środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe jako obszar decyzji i działań”.
Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego dla Suwałk
Do stałych punktów konferencji należy m.in. ogłoszenie laureata nagrody „Razem dla Środowiska 2022” przyznawanej przez Marszałka Województwa Podlaskiego. To wyróżnienie dla samorządu gminnego za działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska otrzymało w tym roku Miasto Suwałki, za realizację projektu „Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki – III etap”.
Przedsięwzięcie dotyczyło poprawy jakości komunikacji publicznej w mieście i otrzymało dofinansowanie z funduszy europejskich. W ramach projektu m.in.: zakupiono kilkanaście autobusów niskoemisyjnych, uruchomiono miejski systemu roweru publicznego (12 stacji rowerowych i 120 rowerów w tym rowery elektryczne i tandemy) oraz zbudowano ścieżki rowerowe.
Statuetkę w imieniu marszałka Artura Kosickiego wręczyła Anna Radziejewska, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Środowiska w urzędzie marszałkowskim. Odczytała też list marszałka skierowany do laureata.
„Serdecznie gratuluję podejmowanych przez samorząd Suwałk działań na rzecz ochrony klimatu w województwie podlaskim” – napisał m.in. Artur Kosicki i podkreślił, że dzięki zrealizowanemu projektowi znacznie spadła emisja gazów cieplarnianych. Marszałek zwrócił też uwagę, że „jednocześnie, to przedsięwzięcie przyczyniło się do poprawy jakości życia mieszkańców Suwałk”.
W otwarciu konferencji wziął też udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, list do uczestników skierował minister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Urząd marszałkowski reprezentowała także Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska. oraz Anna Radziejewska, kierownik w tym samym departamencie.
Aneta Kursa UMWP
red.: Małgorzata Sawicka UMWP
fot.: Kamil Timoszuk UMWP
Źródło: UMWP