O wielokulturowości w poezji

15 października, w kinie „Sokół" odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji" zorganizowane przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki.

Poezja w kulturze każdego narodu, także tatarskiego zajmuje szczególne miejsce. Wyraża ona przede wszystkim uczucia jednostki. Ma odpowiedzialne zadanie narodowe i społeczne. Poezja towarzyszy człowiekowi w wielu momentach życia.

Tym razem, na niedzielnym spotkaniu prezentowane były wiersze Tatarów.

Jako pierwsi zaprezentowali się goście z Kaliningradu: Farid i Nailiia Zaletdinov, Amir Khairullin, Anviar Gilmutdinov,  Aliia Gilmutdinova, Ramil Kaiumov.  Zapoznali oni uczestników spotkania z wierszami swoich regionalnych tatarskich poetów oraz elementami ich biografii.

Poezja to również teksty piosenek. Dał temu wyraz zespół wokalno-taneczny Buńczuk, w którego skład wchodzą dzieci, młodzież i dorośli.

Wszystkie prezentowane przez nich utwory muzyczne pochodzą z drugiej już wydanej przez Fundację Tatarskie Towarzystwo Kulturalne płyty, noszącej tytuł Poszukiwanie.

Ponadto młodzież z zespołu: Aleksandra Półtorzycka oraz Dawid Chazbijewicz zadeklamowali Sonety Krymskie Adama Mickiewicza w dwóch językach – polskim i tatarskim. Przypomnieli również poezję Musy Czachorowskiego i Selima Chazbijewicza oraz zapoznali publiczność z wierszami Michała Adamowicza.

Zespół Buńczuk zaprezentował się także w tańcu Korowód  i Hajtarma, a najmłodsi tancerze w Tańcu Praczki.

Były też debiuty poetyckie.  Ewa Rajżewska–Bieszczad przedstawiła wiersze swojej mamy pani Zofii Bogdanowicz, a wiersze pani Ewy przeczytała prezes FTTK Róża Chazbijewicz. Natomiast Aleksandra Półtorzycka zaprezentowała wiersz „Wczoraj i dziś" swojego taty Stefana Półtorzyckiego.

Po spotkaniu w holu czekały na gości i publiczność smakołyki kuchni tatarskiej.

Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce i Sokólski Ośrodek Kultury.

Projekt "Szukamy talentów – wielokulturowość w poezji"- który jest naturalną kontynuacją poprzednich działań na rzecz wielokulturowości Sokólszczyzny – został dofinansowany z programu Działaj Lokalnie X 2017, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments