W ramach II edycji Festiwalu Wzajemności w Choroszczy odbywają się animacje na Rynku 11 Listopada, ale także ma miejsce historyczne wydarzenie: po niemal 10 latach zostanie odnowiony pierwszy w historii Choroszczy mural przedstawiający historię grodu nad Horodnianką. Prace rozpoczną się rankiem 10 lipca i potrwają – jeśli pogada pozwoli – około tygodnia: do 17 lipca 2019.
Pierwszy w Choroszczy mural z historią grodu nad Horodnianką powstał niemal 10 lat temu, na zabudowaniach zlokalizowanych przy ulicach, którym patronują dwaj polscy wieszczowie: Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz. 26 czerwca 2010 roku streetworkerzy w Choroszczy: Katarzyna Okruszko, Mieczysław Waczyński warz z liderką – Wiolettą Kuć postanowili zerwać ze smutną wówczas rzeczywistością miejską, a także z wulgaryzmami pojawiającymi się na ulicach Choroszczy i pokazać, że graffiti to nie tylko dewastacja przestrzeni miejskiej, ale sztuka. I to sztuka przez wielkie „S”: wykonywana przez prawdziwych artystów, budząca zachwyt i skłaniająca do przemyśleń, jak to wówczas podkreślano: „To swoisty „Przystanek Sztuki” na murach z martwej cegły”. Co więcej, sztuka oddająca hołd historii. W 201o roku, podczas XXIX Dni Choroszczy artyści zorganizowali warsztaty dla młodzieży pn. „Malujemy Choroszcz – Mural”. Chcieli w ten sposób pokazać Choroszcz widzianą oczami dzieci i młodzieży. Powstał mural, który w nowoczesnej formie przybliżył mieszkańcom historię Choroszczy.
Kiedyś, jak wspominają artyści: „Chcieliśmy dotrzeć do świadomości społecznej mieszkańców, aby zwrócili uwagę na to co jest ładne i zaczęli dbać o własną przestrzeń. Pokazać młodzieży, że można malować po budynkach nie tylko markerami, ale kolorowo i z pozytywnym przekazem dla innych” – dziś grafitti i murale są znane i doceniane w przestrzeni miejskiej. Są też przez społeczność mile widziane. Choroszcz ma ich trzy: oprócz muralu z historią Choroszczy, obraz związany z lokalną gazetą „Głosem Choroszczy”, a także na mapę z najważniejszymi atrakcjami gminy Choroszcz – namalowaną na budynku Urzędu Miejskiego w Choroszczy.
Najstarszy mural w Choroszczy z historią grodu nad Horodnianką, po niemal 10 latach, zostanie odnowiony. I to rękoma niemal tych samych artystów, którzy go tworzyli. Początek prac przewidziany jest na środowy poranek 10 lipca; dzieło ma zostać odrestaurowane (przy sprzyjającej aurze) najpóźniej do 17 lipca 2019 roku.
Renowacja muralu z historią Choroszczy odbywa się w ramach II edycji Festiwalu Wzajemności – cyklu animacji angażujących kulturowo zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Gminę Choroszcz.Festiwal Wzajemności finansowany jest ze środków Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie gminy Choroszcz.
Ogłoszenie o akcji malowania muralu sprzed 10 lat brzmiało m.in.: „Przemierzając przez szarość i hałas codzienności mało rzeczy jest w stanie nas zainteresować i na chwilę wywołać uśmiech” – czy dziś bylibyśmy w stanie je powtórzyć? Jeśli tak, to tylko pod warunkiem, że zainteresuje nas i wywoła uśmiech odrestaurowany pierwszy mural z historią Choroszczy. Zapraszamy do Choroszczy, by zobaczyć nowe-dawne dzieło!
źródło: Urząd Miejski w Choroszczy