W AKADEMII TEATRALNEJ im. A. ZELWEROWICZA W WARSZAWIE FILIA W BIAŁYMSTOKU
W RAMACH 11. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZKÓŁ LALKARSKICH LALKANIELALKA 2024
Termin rezydencji twórczych – KWIECIEŃ-CZERWIEC 2024 (8 tygodni)
Termin składania zgłoszeń – do 28.02.2024
Zapraszamy chętnych artystów/artystki do zrealizowania rezydencji twórczych.
Czekamy na zgłoszenia osób z dorobkiem w dziedzinach niezwiązanych z lalkarstwem, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie w obrębie teatru lalek, teatru formy plastycznej. Pobyt miałby charakter twórczej eksploracji możliwości Akademii i przetworzenia tych doświadczeń w formie artystycznej, która zostanie zaprezentowana w trakcie
11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w czerwcu 2024 roku. Pobyt twórczy powinien pozwolić na zgłębienie możliwości teatru ożywionej formy
i rozpoznanie właściwych temu rodzajowi teatru narzędzi, co zaowocuje wykorzystaniem zdobytej wiedzy w finalnej prezentacji na zakończenie rezydencji.
O FESTIWALU
Festiwal LALKANIELALKA to wydarzenie skupiające profesjonalnych twórców i adeptów sztuki lalkarskiej z całego świata. Białystok jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Wrocławia, które może poszczycić się działalnością wyższej uczelni artystycznej o profilu lalkarskim, odgrywającej przodującą rolę w tej dziedzinie w Polsce i Europie. Festiwal to okazja do poznania bogactwa sztuki teatralnej, rozumianej jako specyficzna dziedzina nauki oraz część dziedzictwa kulturowego Polski. Sztuka teatru ożywionej formy jest z natury rzeczy interdyscyplinarna, Festiwal skupia więc twórców reprezentujących różne dziedziny. Integracji tej sprzyja formuła, która łączy wydarzenia z różnych obszarów (m.in. teatr, muzyka, sztuki wizualne) oraz szerokie oddziaływanie Akademii regularnie integrującej reprezentantów różnych środowisk we wspólnych projektach badawczych i artystycznych. Nie ograniczamy się do samych pokazów teatralnych, myślimy o tym wydarzeniu w sposób komplementarny. Szeroki i rozbudowany program pokazuje wszechstronność dziedziny nauki, jaką jest teatr ożywionej formy, możliwość wykorzystania jej potencjału w rozmaitych kontekstach.
11. edycja Festiwalu to święto sztuki lalkarskiej oraz teatru ożywionej formy, któremu przyświeca idea zespołowości i wspólnego działania, dlatego też idiomem Festiwalu w roku 2024 jest WSPÓLNOTA, która ma wyjątkowe znaczenie szczególnie w obecnych czasach. Budowanie wspólnoty w świecie niepokojów społecznych, podziałów, konfliktów zbrojnych, braku tolerancji dla odmiennych poglądów, staje się wręcz powinnością tych, którzy zajmują się edukacją. Jesteśmy przekonani o ogromnej wartości, którą daje działanie wspólnotowe. Obecność drugiego człowieka, bliskość, wspólne przebywanie ze sobą, a w przypadku Festiwalu wspólna wymiana twórcza, stają się remedium i ratunkiem. W haśle tym chcemy wyrazić nieustającą dążność Festiwalu do łączenia, koegzystencji i działań artystycznych ponad wszelkimi podziałami i różnicami. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń do wspólnej kreacji artystycznej, a także do wymiany myśli i poglądów, które pomimo różnic, mogą nas połączyć w merytorycznej dyskusji.
Pytania dot. naboru prosimy kierować na adres: festival[at]e-at.edu.pl
Rezydencje artystyczne są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki.