Opłaty adiacenckie zniesione w Choroszczy

Na początku bieżącego roku Radni Miejscy w Choroszczy, uchwałami nr XIII/131/2016 oraz nr XIII/132/2016 stworzyli nowe – zdecydowanie korzystniejsze warunki dla właścicieli nieruchomości zlokalizowanych w gminie Choroszcz. Na mocy tych aktów prawa miejscowego, całkowicie zniesione zostały opłaty adiacenckie, wynikające ze wzrostu wartości nieruchomości, spowodowanego ich podziałem oraz budową urządzeń infrastruktury technicznej.

Opłaty adiacenckie, to procentowo wyliczone stawki, nakładane obligatoryjnie na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości wówczas, gdy wartość nieruchomości wzrosła. Może to nastąpić, na przykład, w wyniku podziału nieruchomości lub wyposażenia nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej (np. system kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, gazowej, modernizację drogi itp.).

 

W gminie Choroszcz opłaty adiacenckie ustalone zostały w 2005 roku i ich stawki oscylowały w przedziale od 5% do 15% wzrostu wartości nieruchomości – w zależności od rodzaju wybudowanego urządzenia lub dokonanego usprawnienia. Następnie w 2007 roku podjęto uchwałę o wprowadzeniu 25% stawki opłaty adiacenckiej od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego poddziałem nieruchomości. Podstawowe regulacje prawne dotyczące opłat adiacenckich zawarte są w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 1997 nr 115 poz. 741).

 

Tymczasem 12 lutego 2016 roku Radni Miejscy postanowili znieść jakiekolwiek opłaty z tego tytułu. Dlaczego? – Aby stworzyć lepsze warunki do zarządzania nieruchomościami w gminie Choroszcz – tłumaczy Burmistrz Choroszczy, Robert Wardziński – A także, by zachęcić naszych mieszkańców do podejmowania działań w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest też to, że chcemy tworzyć rodzaj instrumentów motywujących nowych właścicieli, aby zechcieli osiedlać się w naszej gminie i tu też lokować swoje przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę fakt, że od ponad roku opracowujemy nowy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, sądzę, że w ten sposób tworzymy naprawdę korzystne warunki do wybierania gminy Choroszcz na miejsce swego zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Warto też dodać, że dotychczasowe obowiązywanie opłat adiacenckich oznaczało niekiedy poważne obciążenie dla właścicieli nieruchomości, ale jednocześnie minimalny realny dochód dla budżetu gminy, dlatego uchylone uchwały straciły swoją zasadność.

 

Uchwały, o których mowa zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w dn. 18.02.2016 r., zaś w życie weszły w dniu 09.03.2016 r.

źródło: UM w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments