Opowieść o Białymstoku w 1920 r.

W najbliższą sobotę w Białymstoku, podczas festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” towarzyszącemu 8. Międzynarodowym Targom Książki, odbędzie się spotkanie z prof. Adamem Dobrońskim i Markiem Gajewskim, autorami książki „Białystok 1920”.    

Za klika dni (13 kwietnia) w sali prób Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 o godz. 13.00 odbędzie się promocja książki o walkach o Białystok w 1920 r. Na spotkanie zapraszają Muzeum Wojska w Białymstoku, wydawnictwo Bellona i Fundacja Sąsiedzi. O publikacji opowiedzą jej autorzy, znani białostoccy historycy. To kolorowa książka, bogato ilustrowana archiwalnymi i współczesnymi fotografiami oraz mapami. Opowiada o historii, która wciąż jest żywa w pamięci mieszkańców.

Zachęcam białostoczan do udziału w spotkaniu z autorami i do przeczytania książki „Białystok 1920”. Ta lektura na pewno wzbogaci wiedzę białostoczan o historii Polski i Białegostoku. Publikacja uświadamia jak krwawe i zacięte były walki o nasze miasto w 1920 roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

28 lipca 1920 r. kierujący się na zachód bolszewicy zajęli Białystok. Zainstalowali tu Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski z Marchlewskim, Dzierżyńskim i Konem na czele. Wkrótce doszło do polskiej kontrofensywy i 22 sierpnia w nocy miasto zajął 1. pułk piechoty Legionów, wspierany przez batalion 5. pułku i baterię artylerii. Polacy nie cieszyli się długo tym zwycięstwem, ponieważ do Białegostoku wdarły się oddziały bolszewickiej 16. armii, dla których była to jedyna droga odwrotu na Grodno. Krwawe walki na ulicach miasta i w okolicznych wsiach trwały kilkanaście godzin. Ostatecznie bolszewicy zaczęli masowo poddawać się. Nasze miasto było wolne.

(oprac. Agnieszka Błachowska)

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments