OSP Pańki najlepsza podczas Gminnych Zawodów Pożarniczych! Po raz czwarty z rzędu!

W słoneczną niedzielę 18 września 2016 na doświadczonym boisku w Pańkach odbyły się tegoroczne Gminne Zawody Pożarnicze. Obok pogody dopisała frekwencja. Mieszkańcy gminy, a zwłaszcza parafianie z konowalskiej wspólnoty katolickiej tłumnie przybyli, by kibicować w sumie aż 16 drużynom, w tym drużynie kobiecej z Paniek i 4 drużynom młodzieżowym.

 

Kibicowano 11 drużynom męskim z 9 jednostek OSP. Nie przybyła tylko reprezentacja Rogówka. Nowością była możliwość wystawienia dwóch składów przez tę samą jednostkę. Podwójną reprezentację męską przygotowała Choroszcz i Pańki.  Drużyny młodzieżowe wystawiły OSP z Izbiszcz, Kruszewa, Złotorii i z Żółtek.

Zgodnie z przyjętymi od lat regułami rozegrano konkurencje drużynowe: sztafetę pożarniczą i ćwiczenie bojowe. Wszystko pod czujnym okiem sędziów pod dow. mł bryg. Tomasza Mariuszko i szacownych gości: bryg. Kazimierza Kuleszy – I zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku, ks. dra Bogusława Kieżela, gospodarzy gminy – Beaty Marleny Jeżerys Przewodniczącej Rady Miejskiej, Roberta Wardzińskiego burmistrza Choroszczy i Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na czele z prezesem Krzysztofem Kraśnickim i komendantem gminnym Tadeuszem Lewkowiczem.

Novum na tegorocznych zawodach była konkurencja indywidualna – pożarniczy tor przeszkód. Choć rozegrana jako trzecia, po ponad 4 godzinach na placu zawodów i po posiłku regeneracyjnym (grochówce), to wyniki przyniosła znakomite. Trzynastu śmiałków w pełnym umundurowaniu pokonało 350 metrowy tor przeszkód pokonując nie tylko własne słabości, ale nierzadko drużynowe wyniki ze sztafety. Oto trójka najszybszych, najwytrzymalszych i najbardziej dokładnych super-strażaków:

I – dh Jakub Radłowski OSP Rogowo (67,9),

II – dh Rafał Polak OSP Złotoria (68,4),

III – dh Krzysztof Gryg OSP Rogowo (73,6).

Warto podkreślić, że 2/3 miejsc na podium w tej klasyfikacji zajęli druhowie z OSP Rogowo.

Drużyna kobieca z OSP Pańki nie miała niestety w tym roku konkurencji, ale bez wątpienia godnie reprezentowała swoją jednostkę. Panie osiągnęły bardzo dobre wyniki w obu konkurencjach (68,7 i 62) i zasłużenie odebrały brawa, dyplom, nagrodę (300 zł) i piękny Puchar Burmistrza Choroszczy.

Tak, jak w sztafecie pożarniczej ważne są dobre zmiany zawodników, tak w sztafecie pokoleń druhów OSP nieocenione jest kształcenie młodych adeptów bohaterskiego rzemiosła św. Floriana. Młodzieżowe drużyny pożarnicze przynoszą zawsze dumę swym rodzimym jednostkom. Każda z młodzieżówek zdobyła czasy porównywalne z czołówką dorosłych. Oczywiście była poza wiekiem różnica techniczna, bo młodzież nie uruchamiała motopompy. Jednak nie jest to istotna różnica. Wielkim i wspaniałym zaskoczeniem stał się znakomity wynik MDP z OSP Złotoria – ze wszystkich startujących w niedzielnych zawodach 16 drużyn ta młodzieżówka uzyskała najlepszy wynik – 98 pkt, brawo!

Klasyfikacja generalna młodzieżowych drużyn pożarniczych OSP:

I – MDP OSP Złotoria – 98 pkt (62 i 36) – nagrody: Puchar Burmistrza Choroszczy, dyplom, 300 zł i złote medale.

II – MDP OSP Kruszewo – 106,3 (62,9 i  43,4) – nagrody: Puchar Przewodniczącej Rady Miejskiej, dyplom, 200 zł i srebrne medale.

III – MDP OSP Żółtki – 124,8 (67,1 i 57,7) – nagrody: Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP, dyplom, 100 zł i brązowe medale.

IV – MDP OSP Izbiszcze – 126,4 (67,1 i 59,4) – nagrody: Puchar Komendanta Gminnego ZOSP RP i dyplom.

Najbardziej zajmująca i budząca najwięcej emocji była konkurencja męskich drużyn. 11 ekip w niezwykle wyrównanym boju rywalizowało o chwałę zwycięzców i by dowieść świetnego przygotowania. Decydowały sekundy i bezbłędność. W morderczym wyścigu łut szczęścia jest cenny, ale złośliwość rzeczy martwych też się zdarza. W tym roku bez wątpienia pokrzyżowała ona w ćwiczeniu bojowym i w konsekwencji całych zawodach możliwość uzyskania dobrego wyniku, a być może podium przez OSP Złotoria, której drużyna celowała w sztafecie pożarniczej. Życzymy drużynie powodzenia w przyszłorocznych zawodach.

Po długim i zaciętym boju wygrała – po raz czwarty z rzędu drużyna Pańki 1. To ogromny powód do dumy dla Paniek i całej jednostki pod kom. Cezarego Panasa. Prezesem OSP Pańki jest Andrzej Kościuczyk, radny i sołtys Paniek tudzież strażak zawodowy i z powołania. W ręce zwycięzców trafił puchar przechodni Orach Puchar Burmistrza Choroszczy, dyplom, 800 zł i złote medale.

Pozostałe miejsca na podium zajęły waleczne drużyny z Choroszczy. Na drugim uplasowała się Choroszcz 2 i w nagrodę druhowie otrzymali Puchar Przewodniczącej Rady Miejskiej, dyplom, 500 zł i srebrne medale. Natomiast zdobywcy trzeciego miejsca – Choroszcz 1 – otrzymali Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP, dyplom, 200 zł i brązowe medale.

Drużyny na dalszych lokatach otrzymały dyplomy i statuetki św. Floriana. Zawody przebiegały w znakomitej atmosferze fair-play, były perfekcyjnie przygotowane i bez wątpienia stanowiły wyraźny dowód żywotności bohaterskiego społecznego ruchu strażaków-ochotników. Życzmy wszystkim strażakom nie tylko jak najlepszych wyników w zawodach i w akcjach ratowniczych, ale też, by jak najmniej mieli powodów do wyjazdów oraz, by każda akcja kończyła się sukcesem – ratunkiem życia i mienia.

Wyniki rywalizacji drużyn męskich:

Klasyfikacja generalna:

I msc. – Pańki 1 – 63,9 pkt w sztafecie (2. msc.) i 38,6 w ćwiczeniu bojowym (2. msc.) – razem 102,5  pkt.

II – Choroszcz 2 – 105,4 pkt (4. msc w sztafecie – 66,9 pkt i 1. msc. w ćw. bojowym – 38,5)

III – Choroszcz 1 – 113,7 (3. msc. w sztafecie – 64,3 pkt i 5. msc. w ćw. bojowym – 49,4 pkt)

IV – Rogowo – 115 (68,6 i 46,4)

V – Pańki 2 – 117,2 (68,5 i 48,7)

VI – Kruszewo – 119,9 (68,4 i 51,5)

VII – Izbiszcze – 123,5 (68,9 i 54,6)

VIII – Barszczewo – 124 (67,7 i 56,3)

IX – Żółtki – 127,7 (75,9 i 51,8)

X – Klepacze – 143,7 (67,4 i 76,3)

Złotoria – dyskwalifikacja drużyny (w sztafecie 61 pkt)

Klasyfikacje cząstkowe:

Sztafeta pożarnicza drużyn męskich:

I – OSP Złotoria

II – OSP Pańki I

III – OSP Choroszcz I

Ćwiczenie bojowe drużyn męskich

I – OSP Choroszcz II

II – OSP Pańki I

III – OSP Choroszcz I

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAźródło: Gazeta w Choroszczy

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Panu Wojciechowi Cymbalistemu z Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments