Szpital w Choroszczy jest nadzorowany przez samorząd województwa. Marek Malinowski odpowiedzialny w zarządzie m.in. za obszar zdrowia podkreślał wagę zakończonego projektu.
– Zależy nam, aby stwarzać pacjentom jak najlepsze warunki pobytu w naszych jednostkach medycznych – mówił Marek Malinowski. – Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim pracownikom szpitala za codzienną służbę i niestrudzone niesienie pomocy drugiej osobie. Jako zarząd województwa staramy się wykorzystywać każdą okazję, by wspierać wasze działania – mówił.
Odnowiony budynek mieści oddział rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami takimi jak schizofrenia, czy depresja. Nowe wyposażenie ma im umożliwić powrót do życia społecznego. Dlatego panujące na oddziale warunki mają ogromne znaczenie dla skuteczności terapii.
– Najważniejszymi pracami budowlanymi była termomodernizacja, czyli ocieplenie budynku i redukcja liczby okien. Poprzez te prace wewnątrz jest cieplej i komfortowo. Sale po remoncie są też widne i jasne. Myślę, że nasi pacjenci będą zadowoleni – mówił dyrektor zakładu Krzysztof Szeweluk. – Chcemy, aby nasi pacjenci czuli się tu jak w domu – dodał.
Do budynku trafił również nowoczesny sprzęt medyczny, w tym m.in. stymulator magnetyczny TMS (urządzenie do leczenia chorych na depresję), system do rehabilitacji funkcji poznawczych i rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych. Zakupiono też meble i wyposażenie socjalne.
Po przebudowie zakład zyskał dodatkowo jedną salę na piętrze. Co oznacza, że można tu przyjąć jednocześnie trzech pacjentów więcej niż poprzednio.
Całkowity koszt remontu wyniósł ok. 4.4 mln złotych, z czego ponad 3 mln pochodzą z funduszy europejskich, a 1,1 miliona ze środków Województwa Podlaskiego.
Marek Malinowski dodatkowo zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości na terenie szpitala będą realizowane dalsze inwestycje. W planach jest, chociażby odnowienie przyszpitalnej sali kinowej.
Podkreślił też, że obecny zarząd w sumie przeznaczył 35 mln zł na inwestycje na terenie zakładu w Choroszczy. Ostatnio zakończonym projektem była budowa kuchni centralnej.
W wydarzeniu również wzięli udział starosta białostocki Jan Bolesław Perkowski, doktor Tadeusz Borowski, pracownicy zakładu i osoby duchowne.
Dawid Korpacz
red.: Aneta Kursa
fot.: Paulina Dulewicz