Pamiętamy o zwycięstwie pod Monte Cassino

Dziś (18 maja) przypada 74. rocznica bitwy o Monte Cassino. W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki w naszym mieście złożone zostały kwiaty w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

W 74. rocznicę bitwy o godz. 12.30 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej odbyły się uroczystości upamiętniające walkę pod Monte Cassino, w których urząd reprezentowali zastępca prezydenta Rafał Rudnicki i dyrektor Waldemar Pawłowski. Wcześniej o godz. 9.00 na grobach żołnierzy polskich na Cmentarzu Miejskim w imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego kwiaty złożył Waldemar Pawłowski.

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów. Tym bardziej więc słynna bitwa zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach wciąż jest żywa.

Agnieszka Błachowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments