Pamiętnik z białostockiego getta

W czwartek (16 sierpnia) zapraszamy na promocję „Pamiętnika” Dawida Szpiro, zawierającego opis codziennego życia w getcie w latach 1939-43. Tego dnia odbędą się także główne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu powstania w białostockim getcie.

Szesnastego sierpnia w BOK – w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 odbędzie się promocja najnowszej publikacji Galerii im. Sleńdzińskich (godz. 17.30). Będzie to także okazja do spotkania z Wiesławem Wróblem, autorem wstępu historycznego do „Pamiętnika”. Spotkanie poprowadzą: dr Barbara Olech (Uniwersytet w Białymstoku) i Dawid Bujno (Galeria Sleńdzińskich). Wstęp wolny, w trakcie wydarzenia będzie można kupić „Pamiętnik”. Książki będzie można wygrać we wtorek (14 sierpnia) na Facebooku – Wschodzący Białystok.

Pamiętnik Dawida Szpiro z czasów II wojny światowej trafił do Galerii Sleńdzińskich pod koniec 2017 roku. Został uratowany z makulatury. Dokument wymagał konserwacji. Został opracowany, przepisany i zredagowany.

– Pielęgnujemy pamięć o naszym dziedzictwie kulturowym i dawnych mieszkańcach Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – To ważne, aby historię naszego miasta poznawały kolejne pokolenia mieszkańców.

Zapiski 18-letniego chłopaka rozpoczynają się w grudniu 1939 roku, kończą w lipcu 1943 r., tuż przed wybuchem powstania w białostockim getcie. To zapis dorastania, opis okupacji sowieckiej, następnie niemieckiej. Z pamiętnika można dowiedzieć się, jak wyglądało miasto, co robili mieszkańcy próbujący żyć normalnie mimo wojny oraz jak działała gettowa policja. Dawid w niej pracował. Zapisy nagle urywają się, nie wiadomo, co stało się z autorem. Prawdopodobnie zginął, historycy spróbują zbadać jego losy.

Rękopis jest cenny, dokumenty z tego okresu praktycznie nie zachowały się. Fragmentów pamiętnika Dawida Szpiro można było posłuchać w lutym, w trakcie uroczystości związanych z 75. rocznicą rozpoczęcia likwidacji białostockiego getta.

Uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu powstania w białostockim getcie odbędą się 16 sierpnia. W czwartek zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej (godz. 11.00) i zapalone znicze w miejscu bramy wjazdowej do getta – róg ul. I. Malmeda i H. Białówny (godz. 11.30). Główne uroczystości rozpoczną o godz. 12.00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma. W samo południe uruchomione zostaną syreny alarmowe, które przypomną o tych tragicznych wydarzeniach.

Program wydarzeń kulturalnych znajduje się w załączniku.

Kamila Bogacewicz/ UM w Białymstoku

Pliki do pobrania

Program wydarzeń kulturalnych rozmiar: 814.05 KB PDF pobierz
Program wydarzeń kulturalnych rozmiar: 147.5 KB DOC pobierz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments