Pięciolatka ratuje życie mamie

W dniu 28 kwietnia br. około godziny 22:00 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku zadzwoniła zapłakana dziewczynka prosząc o pomoc.

Dzięki gotowości do rozmowy z nieletnim oraz opanowaniu operatora numeru alarmowego dość szybko udało się uspokoić dziecko i przejść do zadawania pytań, w celu ustalenia miejsca zamieszkania zgłaszającej oraz tego, co się wydarzyło.

Po wstępnym rozeznaniu sytuacji okazało się, że mama dziewczynki zasłabła, osunęła się na podłogę i nie było z nią żadnego kontaktu. Z informacji przekazanej przez dziecko wynikało, że obie były same w domu. Dziecko nie znało sąsiadów, więc było jedyną osobą, która mogła pomóc swojej mamie.

Pięcioletnia bohaterka podała adres zamieszkania (do zdarzenia doszło w Białymstoku), opisując bardzo obrazowo, jak można do nich dotrzeć. Na bieżąco odpowiadała na pytania operatora i wykonywała jego polecenia, np. sprawdzając czy kobieta oddycha lub czy reaguje na głos i dotyk córeczki. Dziewczynka potrafiła logicznie opisać to, co działo się z jej mamą. Operator do momentu dotarcia do poszkodowanej zespołu ratownictwa medycznego utrzymywał kontakt telefoniczny z pięciolatką.

Fakt, że dziewczynka wiedziała gdzie szukać pomocy i jak to zrobić dzwoniąc na Numer Alarmowy 112 pokazuje, że już od najmłodszych lat warto przekazywać wiedzę na temat  prawidłowego zachowania w sytuacji zagrażającej życiu.,

źródło: Monika Mróz, asystent polityczny, Biuro Wojewody, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments