Po premierze „Hobbita”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się polska prapremiera sztuki „Hobbit”. Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Białostocki teatr pozyskał prawa do wystawienia sztuki jako jedyny w Polsce i Europie. Stworzenie przedstawienia było marzeniem Grzegorza Suskiego, który podjął się reżyserii, napisania scenariusza, skomponowania muzyki, stworzenia choreografii, ale także zagrał w spektaklu.

– Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało nam się zrobić. Wiedziałem i wierzyłem w to, że z naszej strony będziemy w stanie tego dokonać. Oczywiście wszyscy mówili mi, że realizacja tego spektaklu będzie bardzo trudna. Byli i tacy, którzy wprost uznali, że nie da się tego zrobić na scenie. Nie bez powodu jesteśmy pierwsi. Ale udało się! Czekałem na odbiór widzów. Potwierdzają, że udało nam się stworzyć sceniczną wersję książki. Żaden bryk, żadną alegorię dzieła Tolkiena. Przedstawiliśmy książkę tak, jak trzeba, a przy okazji powstał fajny spektakl – powiedział tuż po premierze Grzegorz Suski.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Sławomir Czyż, a kostiumy Anna Czyż. Konsultacji wokalnych udzieliła Kamila Najduk. Na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego gra niemal cały zespół aktorski, a także tancerze i akrobaci. W rolę Elfa wciela się Monika Zaborska, która przyznała, że praca nad spektaklem była jedną z jej najpiękniejszych, zawodowych przygód.

– Spotkaliśmy reżysera, który natchnął nas miłością i pasją do „Hobbita”, jego poetyki, baśniowości i potrafił przenieść to wszystko to na scenę. Grzegorz Suski uruchomił naszą wyobraźnię i przeniósł nas do tego baśniowego świata. To była cudowna praca – powiedziała aktorka.

Przed premierą spektaklu „Hobbit” odbył się koncert zespołu Ariadne’s Thread. W teatralnym foyer widzowie mogli obejrzeć wystawę prac Szymona Ambrożewicza, zatytułowaną „Śródziemie w tuszu”. Do Białegostoku przyjechali także reprezentanci Bractwa Śródziemia, które nadało Teatrowi Dramatycznemu tytuł Honorowego Członka Bractwa.

– Spotkałem się dzisiaj z reprezentantami Bractwa i uświadomiłem sobie, że jako człowiek, który nie był nigdy zafascynowany światem fantastyki i baśni, przed premierą przeczytałem „Hobbita” i coś zaczęło we mnie kiełkować. Patrząc na nich uświadomiłem sobie, jak wielką można mieć pasję i pielęgnować w sobie dziecko, które bawi się w ten niezwykły świat. Poczułem, że sam chciałbym się w to bawić, także poza sceną – powiedział Piotr Szekowski, odtwórca roli Thorina.

Aktor dodał także, że praca nad spektaklem wpłynęła na zawiązanie się pozytywnej relacji między nim, a Markiem Cichuckim – odtwórcą roli Bilbo Bagginsa. Przyznał też, że dzięki spektaklowi udało mu się spełnić własne marzenie.

– Jako dziecko lubiłem bawić się w różnych wojowników. Na jedną z prób zabraliśmy naszego starszego syna, a po powrocie do domu odkryłem, że wraz z młodszym bawią się i walczą na miecze. Pomyślałem sobie, że grając w tym spektaklu w jakimś stopniu zrealizowałem swoje marzenie. Jako dorosły człowiek mogę naprawdę bawić się jak dziecko w świat różnego rodzaju wyobrażeń, a jednocześnie spełniam marzenie swoich synów, że ich tata choć przez chwilę jest prawdziwym rycerzem – dodał Piotr Szekowski.

Partnerem spektaklu „Hobbit” jest Lotto. Sponsorami spektaklu są: Biuro Turystyki Bial-Tur, PGE Dystrybucja S.A. oraz Sieńko i Syn – autoryzowany dealer Volkswagen i Audi. Partnerami premiery były także firmy: Cristal, Pięć Dębów, „Zdrowy Smak” Catering Dietetyczny, Venessa – Zenon Lange, Sowa, Pijalnia Czekolady E. Wedel oraz Barbershop Angels and Devils.

Widzowie mogą obejrzeć spektakl „Hobbit” 12 i 19 maja o godz. 16:00 oraz 7 czerwca o godz. 20.00, 8 i 9 czerwca o godz. 17.00. Teatr Dramatyczny zaprasza także na przedstawienia poranne: 14, 15, 16 , 21, 22, 23 maja i 5, 6, 7, 11, 12 i 13 czerwca  2019 o godz. 9:30 i 11.30. Bilety na spektakl (w cenie: 60 zł premiera, 50 zł – normalny, 40 zł – ulgowy, 25 zł – studencki i doktorancki, 20 zł – szkolny) dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.

Ponadto, 18 maja widzowie będą mieli szansę zobaczyć „Hobbita” w ramach ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „Bilet do teatru za 350 groszy” finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bilety w cenie 350 groszy będą sprzedawane wyłącznie 18 maja (od godz. 10.00) w kasie teatru.

Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J. R. R. Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises.

Hobbit”

J. R. R. Tolkien

Scena Duża

Czas trwania: ok. 100 minut

Reżyseria, scenariusz, muzyka i choreografia: Grzegorz Suski

Scenografia: Sławomir Czyż

Kostiumy: Anna Czyż

Konsultacje wokalne: Kamila Najduk

Asystent reżysera: Bernard Bania

Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada:

Danuta Bach – Troll Tom

Jolanta Borowska – Troll Will

Justyna Godlewska-Kruczkowska – Mieszczka 1 (mieszkanka Esgaroth)

Arleta Godziszewska – Gollum  

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Troll Bert

Agnieszka Możejko-Szekowska – Znachorka (mieszkanka Esgaroth)

Ewa Palińska – Mieszczka 2 (mieszkanka Esgaroth)

Katarzyna Siergiej –  Pająk, Goblin, Mieszczka 3 (mieszkanka Esgaroth)

Monika Zaborska – Elf 

Bernard Bania – Beorn

Ziemowit Bogusławski (gościnnie) – Pająk, Goblin, Smok Smaug

Marek Cichucki – Bilbo

Krzysztof Ławniczak – Dain, Mieszczanin (mieszkaniec Esgaroth)

Patryk Ołdziejewski – Goblin, Warg, Kucharczyk (mieszkaniec Esgaroth)

Sławomir Popławski – Kupiec (mieszkaniec Esgaroth)

Grzegorz Suski (gościnnie) – Goblin, Warg

Piotr Szekowski – Thorin

Marek Tyszkiewicz – Bard

Franciszek Utko (gościnnie) – Gandalf

Kacper Złotkowski (gościnnie) – Pająk, Goblin, Smok Smaug

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments