109 osób, 16 kół gospodyń wiejskich, 12 spotkań, dwie sesje on-line – te liczby opisują ostatnie miesiące 2021 r., które Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego (PCPL) spędziło na szkoleniach w regionie. Gościliśmy w większych i mniejszych miejscowościach naszego województwa – od Puńska po Drohiczyn.
Spotkania odbywały się w ramach akcji „Porozmawiajmy o produkcie – na poważnie”. Jednostki samorządu terytorialnego, KGW i mieszkańcy obszarów wiejskich – każdy mógł zaprosić specjalistów PCPL do swych miejscowości, aby porozmawiać o produkowaniu lokalnie wytwarzanej żywności a przede wszystkim wprowadzaniu jej na rynek i koniecznej w dzisiejszych czasach promocji. Spotkania odbywały się w niewielkich grupach od kilku do kilkunastu osób.
– Żadna grupa nie jest zbyt mała, a żaden problem producenta zbyt błahy – mówi Stanisław Derehajło p. o. wicemarszałka województwa podlaskiego. – Jestem przekonany, że takie spotkania są potrzebne i z pewnością będziemy je kontynuować w 2022 roku.
Uczestnicy byli szczególnie zainteresowani zagadnieniami sanitarno-weterynaryjnymi i formalnościami niezbędnymi do wprowadzania żywności do obrotu. Często poruszanym tematem były też kwestie podatkowe. Jak na spotkania z KGW przystało dużo rozmawialiśmy o sprzedaży okazjonalnej w warunkach straganowo-festynowych oraz o przetwórstwie na bazie kuchni domowej lub zaplecza kuchennego w świetlicach wiejskich. Spore zainteresowanie budziła również możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej, która w niektórych sytuacjach pozwala na dodatkowy, niewielki zarobek bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.
Z dużym uznaniem spotkała się nasza działalność promocyjna oparta przede wszystkim o internetową, wojewódzką bazę produkty.podlaskie.eu, jak też inne inicjatywy samorządu np. stworzenie wspólnej marki i promocji Miodu Podlaskiego z darmowymi zestawami etykiet dla pszczelarzy .
Rok 2022 to kolejny, w którym będziemy odwiedzać wszystkich zainteresowanych produktem lokalnym. Szczegółowe informacje – nie tylko o naszych spotkaniach, ale o wszelkich sprawach ważnych dla producenta lokalnej żywności można znaleźć na stale uzupełnianej stronie pcpl.wrotapodlasia.pl, gdzie znajdują się też nasze dane kontaktowe. Osoby zainteresowane tematyką produktu lokalnego zachęcamy do kontaktu – następne spotkanie może się odbyć również w Twojej miejscowości!
Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego, Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich
Źródło: UMWP