Podlaskie Dni Matematyki na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej przyciągnęły niemal 2000 uczestników!

Jak przygotować się do matury z matematyki? Co wspólnego z matematyką ma cytrynka? Czy można usłyszeć całki? Jakie zastosowanie ma matematyka w wyborach? Odpowiedzi na te
i wiele innych pytań znaleźli uczestnicy Podlaskich Dni Matematyki 2023, które dobiegają końca na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Spotkania trwały w dniach  
25-27 października 2023 r.

W wydarzeniu wzięło udział niemal 2000 uczniów z ponad 30 szkół podstawowych oraz średnich m.in. z Białegostoku, Augustowa, Łomży, Włocławka, czy Suwałk. To był 3-dniowy maraton z matematyką. Nauka odbywała się poprzez zabawę, a zajęcia miały interaktywny charakter. Oferta wydarzeń była niezwykle zróżnicowana, tak by każdy znalazł coś dla siebie.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, wykładach, quizach, konkursach, grze terenowej, pikniku matematycznym. Wydarzenie otworzyła wystawa zdjęć, która wykorzystywała matematykę do przedstawienia piękna.

Organizatorzy postawili również na niestandardowe formy kontaktu z tą dziedziną nauki. Matematyka pojawiła się więc też poza przestrzenią uczelni – w pociągach (Polregio) oraz komunikacji miejskiej można było znaleźć ulotki z łamigłówkami matematycznymi.

W ramach Podlaskich Dni Matematyki odbywa się akcja „Autobusowe łamigłówki”
w autobusach komunikacji miejskiej Białegostoku. Na szybach jeżdżą przyklejone ulotki
z zadaniami, łamigłówkami. Można się na chwilę oderwać od telefonu, poczytać, pomyśleć, zastanowić się nad rozwiązaniem. Równolegle prowadzimy również akcję” Pociąg do matematyki” na terenie województwa podlaskiego. W pociągach znajdują się rozłożone ulotki
z zagadkami i zadaniami matematycznymi – wyjaśniała niecodzienną formę popularyzacji matematyki
mówiła dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Podlaskie Dni Matematyki miały zasięg ogólnopolski, uświetniły je wykłady online prowadzone przez wybitne postaci związane z edukacją. Ponad 160 uczniów z woj. podlaskiego przyciągnął wykład pt. „Matematyka wyborcza” prowadzony przez profesora Krzysztofa Ciesielskiego
z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powodzeniem cieszył się też wykład „
Twierdzenie Pitagorasa wiecznie młode” prowadzony przez dr. hab. Antoniego Pierzchalskiego, profesora Uniwersytetu Łódzkiego oraz „Matura rozszerzona – równania kwadratowe z parametrem” – wykład przygotowujący do egzaminu dojrzałości, prowadzony przez Elżbietę Guziejko – egzaminatora maturalnego matematyki.

Jedni uczniowie zwracali uwagę na swobodny charakter zajęć, inni na aspekt pracy w grupie. Nauczyciele doceniali możliwość zdobywania wiedzy w interaktywny sposób. Ogromną wartością wydarzenia były zarówno interesujące tematy, jak i sposób przystępnego ich przekazywania.


– Przyszliśmy na wykład na temat praktycznego zastosowania całek, fraktali i algorytmów różniczkowych. Szczerze mówiąc, to dla mnie było bardzo interesujące doświadczenie, bo dowiedziałem się o teorii stojącej za czymś czym się zajmuję, a mianowicie syntezą dźwięków. Nie wiedziałem, że za tym jest taka matematyka, która jest w miarę prosta do zrozumienia
i myślę, że to może ułatwić mi dalsze rozwijanie mojego hobby – wyjaśniał Filip, uczeń klasy maturalnej z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Podlaskie Dni Matematyki były okazją, by z nieco innej strony spojrzeć na zagadnienia związane z matematyką, która jest obecna w wielu obszarach naszego życia. W ramach wydarzeniach uczestnicy mogli poznać różne zastosowania matematyki, w tym w robotyce.

Interesuję się bardzo mocno robotami. Brałem udział w zajęciach Lego Sumo, startowałem robotem i bardzo mi się podobało. W przyszłości chciałbym być inżynierem – powiedział Jan Lenart z SP 48 w Białymstoku.

Organizatorzy wykazali się szczególną otwartością na to, co lubi młodzież. Drugiego dnia wielkim wydarzeniem była matematyczna gra terenowa, w której wzięło udział 5 drużyn, które przyjechały do nas z Białegostoku i Augustowa. Jak się okazało, zadania i znajdywanie wskazówek ukrytych na kampusie, nie były łatwe do rozszyfrowania i wymagały tęgiej gimnastyki umysłowej.

Zajęliśmy 1. miejsce w grze terenowej matematycznej i bardzo nam się wszystkim podobało. Była to niezwykła odskocznia od zwykłych lekcji, choć wymagała od nas myślenia logicznego. Czujemy się dumni, że udało nam się wygrać – mówiła Zuzanna Łaś z VI LO w Białymstoku, która była liderem zwycięskiego zespołu.

Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia Podlaskich Dni Matematyki był Piknik Matematyczny, który zgromadził tłumy uczestników przy stoiskach z puzzlami, grami planszowymi, układankami, łamigłówkami i stanowiskiem VR. Każdy znalazł strefę dla swoich zainteresowań
i kreatywności.

Za rok kolejne Podlaskie Dni Matematyki!

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://pb.edu.pl/i/n4g5

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej

Patron Honorowy: Rektor Politechniki Białostockiej

Patron Medialny: Radio Akadera

Projekt „Atraktor – popularyzacja matematyki” finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu pn. Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.

foto: Dariusz Piekut /Politechnika Białostocka.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments