Jak przygotować się do matury z matematyki? Co wspólnego z matematyką ma cytrynka? Czy można usłyszeć całki? Jakie zastosowanie ma matematyka w wyborach? Odpowiedzi na te
i wiele innych pytań znaleźli uczestnicy Podlaskich Dni Matematyki 2023, które dobiegają końca na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Spotkania trwały w dniach 25-27 października 2023 r.
W wydarzeniu wzięło udział niemal 2000 uczniów z ponad 30 szkół podstawowych oraz średnich m.in. z Białegostoku, Augustowa, Łomży, Włocławka, czy Suwałk. To był 3-dniowy maraton z matematyką. Nauka odbywała się poprzez zabawę, a zajęcia miały interaktywny charakter. Oferta wydarzeń była niezwykle zróżnicowana, tak by każdy znalazł coś dla siebie.
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach, wykładach, quizach, konkursach, grze terenowej, pikniku matematycznym. Wydarzenie otworzyła wystawa zdjęć, która wykorzystywała matematykę do przedstawienia piękna.
Organizatorzy postawili również na niestandardowe formy kontaktu z tą dziedziną nauki. Matematyka pojawiła się więc też poza przestrzenią uczelni – w pociągach (Polregio) oraz komunikacji miejskiej można było znaleźć ulotki z łamigłówkami matematycznymi.
– W ramach Podlaskich Dni Matematyki odbywa się akcja „Autobusowe łamigłówki”
w autobusach komunikacji miejskiej Białegostoku. Na szybach jeżdżą przyklejone ulotki
z zadaniami, łamigłówkami. Można się na chwilę oderwać od telefonu, poczytać, pomyśleć, zastanowić się nad rozwiązaniem. Równolegle prowadzimy również akcję” Pociąg do matematyki” na terenie województwa podlaskiego. W pociągach znajdują się rozłożone ulotki
z zagadkami i zadaniami matematycznymi – wyjaśniała niecodzienną formę popularyzacji matematyki – mówiła dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Podlaskie Dni Matematyki miały zasięg ogólnopolski, uświetniły je wykłady online prowadzone przez wybitne postaci związane z edukacją. Ponad 160 uczniów z woj. podlaskiego przyciągnął wykład pt. „Matematyka wyborcza” prowadzony przez profesora Krzysztofa Ciesielskiego
z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powodzeniem cieszył się też wykład „Twierdzenie Pitagorasa wiecznie młode” prowadzony przez dr. hab. Antoniego Pierzchalskiego, profesora Uniwersytetu Łódzkiego oraz „Matura rozszerzona – równania kwadratowe z parametrem” – wykład przygotowujący do egzaminu dojrzałości, prowadzony przez Elżbietę Guziejko – egzaminatora maturalnego matematyki.
Jedni uczniowie zwracali uwagę na swobodny charakter zajęć, inni na aspekt pracy w grupie. Nauczyciele doceniali możliwość zdobywania wiedzy w interaktywny sposób. Ogromną wartością wydarzenia były zarówno interesujące tematy, jak i sposób przystępnego ich przekazywania.
– Przyszliśmy na wykład na temat praktycznego zastosowania całek, fraktali i algorytmów różniczkowych. Szczerze mówiąc, to dla mnie było bardzo interesujące doświadczenie, bo dowiedziałem się o teorii stojącej za czymś czym się zajmuję, a mianowicie syntezą dźwięków. Nie wiedziałem, że za tym jest taka matematyka, która jest w miarę prosta do zrozumienia
i myślę, że to może ułatwić mi dalsze rozwijanie mojego hobby – wyjaśniał Filip, uczeń klasy maturalnej z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.
Podlaskie Dni Matematyki były okazją, by z nieco innej strony spojrzeć na zagadnienia związane z matematyką, która jest obecna w wielu obszarach naszego życia. W ramach wydarzeniach uczestnicy mogli poznać różne zastosowania matematyki, w tym w robotyce.
– Interesuję się bardzo mocno robotami. Brałem udział w zajęciach Lego Sumo, startowałem robotem i bardzo mi się podobało. W przyszłości chciałbym być inżynierem – powiedział Jan Lenart z SP 48 w Białymstoku.
Organizatorzy wykazali się szczególną otwartością na to, co lubi młodzież. Drugiego dnia wielkim wydarzeniem była matematyczna gra terenowa, w której wzięło udział 5 drużyn, które przyjechały do nas z Białegostoku i Augustowa. Jak się okazało, zadania i znajdywanie wskazówek ukrytych na kampusie, nie były łatwe do rozszyfrowania i wymagały tęgiej gimnastyki umysłowej.
– Zajęliśmy 1. miejsce w grze terenowej matematycznej i bardzo nam się wszystkim podobało. Była to niezwykła odskocznia od zwykłych lekcji, choć wymagała od nas myślenia logicznego. Czujemy się dumni, że udało nam się wygrać – mówiła Zuzanna Łaś z VI LO w Białymstoku, która była liderem zwycięskiego zespołu.
Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia Podlaskich Dni Matematyki był Piknik Matematyczny, który zgromadził tłumy uczestników przy stoiskach z puzzlami, grami planszowymi, układankami, łamigłówkami i stanowiskiem VR. Każdy znalazł strefę dla swoich zainteresowań
i kreatywności.
Za rok kolejne Podlaskie Dni Matematyki!
Więcej o wydarzeniu na stronie: https://pb.edu.pl/i/n4g5
Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej
Patron Honorowy: Rektor Politechniki Białostockiej
Patron Medialny: Radio Akadera
Projekt „Atraktor – popularyzacja matematyki” finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu pn. Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.