Podlaskie gminy garną się do Oktawy

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który odbywa się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach regionu. Dla wielu gmin to jedyna szansa by gościć u siebie zespoły muzyczne z całego świata. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, organizator festiwalu, zaprosił przedstawicieli lokalnych ośrodków kultury z całego województwa na prezentację zespołów, które wezmą udział w tegorocznej Oktawie. Będzie ich 26 z 16 krajów, między innymi z Rumunii, Słowacji, Gruzji, Serbii, Ukrainy, Litwy Łotwy i Włoch. Po raz pierwszy na festiwal przyjadą grupy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kamerunu.

Pragnę zaprosić Państwa do współorganizacji koncertów festiwalowych na terenie całego województwa. Wierzę, że sukces Podlaskiej Oktawy Kultur to rezultat stale poszerzającej się współpracy regionalnej samorządów, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację tego wydarzenia. A jest to festiwal o ogromnej randze i prestiżu – mówił dyrektor WOAK-u Cezary Mielko –  Zakwalifikowaliśmy 26 zespołów, ale ta liczba może jeszcze wzrosnąć. Wpłynęło do nas ponad 50 zgłoszeń, a więc mieliśmy nie lada dylemat, aby wybrać te najlepsze zespoły. Teraz mogą je Państwo zaprosić do siebie.

Zespoły biorące udział w Podlaskiej Oktawie Kultur są rozchwytywane. Na ich prezentację przyjechali przedstawiciele 27 lokalnych domów kultury, i to nie tylko z dużych miast, takich jak Suwałki, Grajewo, Kolno czy Hajnówka, ale także z Orli, Sokola, Nowinki czy Wigier.

               Tak naprawdę podobają mi się wszystkie zaprezentowane grupy – mówi Beata Matyskiel z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie – ale ponieważ muszę wybrać, zdecydowałam się na zespół z Kamerunu i Indii. To taka namiastka egzotycznych wakacji w naszym Korycinie. Już cieszę na koncerty na plaży, nad zalewem, przy płonących ogniskach…

Podlaska Oktawa Kultur to największy w województwie podlaskim festiwal ukazujący szeroko pojęty folklor i jego artystyczne inspiracje. Przez kilka dni na scenie w Białymstoku oraz w wielu miejscowościach regionu prezentują się zespoły z całego świata, wykonujące najpiękniejsze pieśni i barwne tańce swojego kraju. Z roku na rok festiwal naturalnie się rozszerza i wzbogaca o folklor z najróżniejszych zakątków świata. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 24-28 lipca.

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments