„Podlaskie sploty” – Podlaski Instytut Kultury rusza z nowym projektem poświęconym tradycyjnej tkaninie

Od lat PIK chroni i upowszechnia tradycyjne tkactwo ludowe. Poprzez organizowanie warsztatów, wystaw i konkursów buduje markę tego ginącego rzemiosła. Efekty są znakomite. Tradycyjnym tkactwem interesuje się coraz więcej osób, także młodych. W warsztatach uczestniczy wielu chętnych. Cztery lata temu, w ramach projektu PIK powstał szlak turystyczny „Kraina wątku i osnowy”. Prowadzi on przez kilkanaście podlaskich miejscowości, w których mieszczą się pracownie tkaczek. Informacje o nim, jak też o wszystkich działaniach z zakresu ochrony tradycyjnego tkactwa można znaleźć na stronie www.dwuosnowowa.pl

Tegoroczny projekt „Podlaskie sploty” zapowiada się bardzo ciekawie – opowiada Krystyna Kunicka, koordynator projektu. – Zorganizujemy cztery warsztaty tkackie oraz Festiwal Tkactwa pod hasłem „Ofensywa splotów”. Festiwal przygotowaliśmy z rozmachem. Będą wystawy, spektakl dla dzieci, przegląd filmów o tkactwie. Do tego, o ile sytuacja w kraju pozwoli, planujemy piknik tkacki, kiermasz i wiele działań animacyjnych w przestrzeni miejskiej.

PIK wyda też album zawierający fotografie prac tkaczek zamieszkałych w województwie podlaskim, a także zrealizowanie krótkich felietonów filmowych z pracowni tkackich mieszczących się na szlaku „Kraina wątku i osnowy”.

Podlaska tkanina jest już rozpoznawalną w kraju i za granicą marką. Teraz najważniejsze to znaleźć tych, którzy to tradycyjne rzemiosło pokochają, nauczą się go i będą je popularyzować.

Projekt „Podlaskie sploty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://pikpodlaskie.pl/podlaskie-sploty-rusza-nowy-projekt/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments