Podsumowanie sezonu artystycznego w Teatrze Dramatycznym

Spektaklami ”Sąsiedzi” oraz „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakończył sezon artystyczny 2016/2017. Piotr Półtorak – dyrektor instytucji, spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować ostatnie miesiące pracy.

Zakończony właśnie sezon był pierwszym, w trakcie którego teatrem kierował Piotr Półtorak. Stanowisko dyrektora objął 1 stycznia 2017 roku. W trakcie kilku miesięcy jego pracy, propozycjami instytucji udało się zainteresować znacznie większą liczbę widzów, niż
w poprzednich latach. Tylko od stycznia do końca sezonu Teatr zaprezentował 229  spektakli, które obejrzało 39 163 tysięcy widzów. W całym sezonie instytucję odwiedziło 54 647 osób. Aktorzy zagrali w sumie  331 spektakli.

– Myślę, że pierwsze miesiące mojej pracy pokazały, iż dzięki odpowiedniemu planowaniu pracy, a przede wszystkim właściwemu  dobieraniu tytułów, można zapewnić sprawne funkcjonowanie tej instytucji. Jestem niezwykle szczęśliwy, że udaje nam się powoli odbudowywać zaufanie widzów, którzy wracają do nas i rzeczywiście są żywo zaciekawieni naszymi planami artystycznymi. Mam nadzieję, że premiery, które odbędą się w drugiej części roku, zaspokoją oczekiwania i będą cieszyły się zainteresowaniem publiczności – mówi Piotr Półtorak.

W trakcie zakończonego sezonu odbyły się premiery czterech spektakli: „Sąsiedzi” w reż. Andrzeja Sadowskiego, „Trans-Atlantyk” w reż. Jacka Jabrzyka, „Balladyna” w reż. Katarzyny Deszcz oraz „Królewna Śnieżka” w reżyserii Adama Biernackiego. W ramach Sceny PracOFFnia swoje projekty stypendialne zaprezentowały aktorki: Katarzyna Siergiej („Miriam”) oraz Aleksandra Maj („Horses”). Ponadto w ramach Sceny widzowie mieli okazję obejrzeć przedstawienia Teatru PAPAHEMA: „Mackbet”, „Moral insanity. Tragedię ludzi głupich” oraz „Poskromienie złośnicy”.

Przez cały mijający sezon, Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne m.in.: warsztaty teatralne i lekcje teatralne. Do Pijalni Czekolady E. Wedel powróciły „Bajkowe Poranki”, w trakcie których aktorzy spotykają się z najmłodszymi widzami. Teatr wznowił także organizację spotkań w ramach cyklu „Teatr i Rozmowa”. Instytucja gościła Olgierda Łukaszewicza, prof. Krzysztofa Rutkowskiego, prof. Piotra Nowaka oraz prof. Andrzeja Strumiłłę.

 

 

Z myślą o wszystkich widzach, których nie stać na zakup biletów w regularnych cenach, instytucja zainicjowała akcję „Teatralna środa” – raz w miesiącu, w wybraną środę, publiczność ma szansę nabycia biletów na wybrane spektakle, w promocyjnych cenach. Teatr wyszedł też naprzeciwko oczekiwaniom doktorantów i jako pierwsza instytucja
w Białymstoku, wprowadził zniżki dla tej grupy osób studiujących.

W trakcie spotkania z dziennikarzami, Dyrektor Teatru Dramatycznego zdradził także plany na nadchodzący sezon. 16 września odbędzie się premiera komedia Raya Cooneya „Mayday” w reżyserii Witolda Mazurkiewicz. Na 4 listopada zaplanowano pokaz premierowy spektaklu „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. W grudniu odbędzie się premiera spektaklu „Autostradą donikąd” na podstawie tekstu Michaela McKeevera. Przedstawienie wyreżyseruje Andrzej Mastalerz. W styczniu rozpoczną się próby do spektakli: „Obława augustowska” w reż. Piotra Tomaszuka oraz „Dybuk” w reż. Pawła Passiniego.

Ponadto na przełomie sierpnia oraz września po raz pierwszy odbędzie się festiwal „Kierunek Wschód”. Dotację na realizację projektu przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Festiwal będzie kontynuacją kontaktów z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów.
W trakcie pierwszej edycji festiwalu instytucja będzie gościć Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, który zaprezentuje dwa spektakle będące inscenizacjami dramatów Siergieja Kowaliowa, a także teatr BEREZIL z Charkowa. W wykonaniu ukraińskich aktorów będzie można zobaczyć inscenizacje dwóch polskich dramatów – "Kartoteki" Tadeusza Różewicza oraz "Tanga" Sławomira Mrożka.

Instytucja prowadzi już sprzedaż biletów na spektakle, które widzowie obejrzą w nowym sezonie artystycznym. W trakcie przerwy wakacyjnej kasa będzie nieczynna, jednak zakupu można dokonywać poprzez internet na stronie: www.dramatyczny.pl/kupbilet. Teatr Dramatyczny przedłużył także termin realizacji "Biletów Prezentów". Bilety zakupione
w sezonie artystycznym 2016/2017 będzie można wykorzystać do 30 września.

źródło: Martyna Faustyna Zaniewska

Główny specjalista ds. promocji i PR
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku​

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments