Politechnika Białostocka w rankingu QS Europe University Rankings 2024

Pierwsze miejsce w Polsce i 24. w Europie w kategorii wymiana studencka przyjazdy – to wynik Politechniki Białostockiej w rankingu QS Europe University Rankings 2024

20 września 2023 roku opublikowane zostały wyniki międzynarodowego rankingu QS Europe University Rankings 2024. To pierwszy w historii QS, ranking skupił się wyłącznie na europejskich uniwersytetach. W zestawieniu uwzględniono 688 uniwersytetów z 42 krajów europejskich, w tym 33 uczelnie z Polski.

Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Oksfordzki, tuż za nim Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu, na trzecim miejscu uplasował się University of Cambridge. Siedem z dziesięciu najlepszych uniwersytetów w Europie znajduje się w Wielkiej Brytanii. Spośród polskich uczelni najwyższy wynik uzyskał Uniwersytet Warszawski (92 miejsce), Uniwersytet Jagielloński (122 miejsce) i Politechnika Warszawska (211 miejsce).

Politechnika Białostocka uplasowała się na pozycji 551-600 w Europie. W klasyfikacji uczelni z krajów Europy Wschodniej Politechnika Białostocka zajęła 81. miejsce. W ujęciu krajowym uczelnia z Podlasia zajęła 24. pozycję na 33 polskie uczelnie, które zostały sklasyfikowane w rankingu.

Politechnika Białostocka świetnie wypadła w poszczególnych kategoriach zestawienia. Ma 1. miejsce w Polsce i 24. w Europie w kategorii wymiana studencka – przyjazdy. Wysoko wśród polskich uczelni Politechnika Białostocka wypadła również w wymianie studenckiej – wyjazdy (8 pozycja), liczbie publikacji na jednego pracownika (8 pozycja), zatrudnianie absolwentów (8 pozycja).

W QS Europe University Rankings najważniejszym wskaźnikiem, mającym wagę aż 30%, jest rozpoznawalność uczelni wśród kadry akademickiej (Academic Reputation). W rankingu liczy się także reputacja uczelni wśród pracodawców (Employer Reputation) – waga 15%. Kolejnymi istotnymi wskaźnikami, z których każdy ma wagę 10%, są: liczba cytowań publikacji naukowych pracowników uczelni (Citations per Paper) oraz międzynarodowa współpraca badawcza (International Research Network).

Pozostałe wskaźniki to:

  1. stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów – 5% (Faculty Student Ratio),

  2. znormalizowana liczba publikacji naukowych uczelni – 5% (Papers per Faculty),

  3. umiędzynarodowienie kadry akademickiej – 5% (International Faculty),

  4. odsetek studentów z zagranicy – 5% (International Students),

  5. zrównoważony rozwój – 5% (Sustainability),

  6. zatrudnialność absolwentów – 5% (Employment Outcomes),

  7. różnorodność międzynarodowego środowiska studenckiego – 5% (International Student Diversity),

  8. odsetek studentów wyjeżdżających na wymiany międzynarodowe (Outbound Exchange Students) – 2,5%,

  9. odsetek studentów przyjeżdżających na wymiany międzynarodowe (Inbound Exchange Students – 2,5%.

W całym rankingu zostało uwzględnionych 17,5 miliona publikacji, 141,6 miliona cytowań, w badaniach reputacyjnych w grupie nauczycieli akademickich wzięło udział 2,1 miliona respondentów, natomiast wśród pracodawców było to 617 000 respondentów. Dane dotyczące publikacji i cytowań pochodzą z bazy danych Scopus i zostały pobrane w lutym 2023 roku za okres: publikacje 2017-2021, cytowania 2017-2022.

Politechnika Białostocka
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments