Polska prapremiera „Hobbita” w Białymstoku!

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wystawi sztukę „Hobbit”. Polska prapremiera widowiska na podstawie książki J. R. R. Tolkiena odbędzie się 11 maja.

Białostocki Teatr jako jedyna scena w Polsce pozyskał prawa do wystawienia sztuki. Spektakl w reżyserii Grzegorza Suskiego będzie wyjątkowym wydarzeniem – polską prapremierą.

– Kiedy Grzegorz Suski zgłosił się do mnie z propozycją wyreżyserowania spektaklu „Hobbit”, zgodziłem się od razu. Oczywiście pomysł wydał mi się niezwykle odważny i nie miałem pewności, czy uda nam się pozyskać prawa do wystawienia tej sztuki. Jednak po niemal roku starań i negocjacji z hollywoodzką agencją – udało się! Cieszę się, że już niedługo będziemy mogli zaprosić na „Hobbita” nie tylko naszych stałych widzów, ale także zainteresować tym spektaklem fanów Tolkiena z całej Polski – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

– Nie wiemy co finalnie przekonało amerykanów do pozwolenia na wystawienie spektaklu, ale podejrzewamy, że szalę przechyliła wierność autorowi w adaptacji scenicznej książki. Wierność, która polega na braku kompromisów w inscenizacji, widowiskowości, dbałości o kostiumy, ciekawej warstwie muzycznej, adaptacji oddającej ducha powieści i…obsadzie spektaklu – dodał reżyser.

Grzegorz Suski przyznał, że tylko w Białymstoku znalazła się obsada zdolna udźwignąć barwne spektrum postaci pojawiających się na kartach książki.

– Nie bez znaczenia jest także chęć oddania w warunkach scenicznych nieskrępowanej wyobraźni autora „Władcy pierścieni”. Wielkie widowisko przygodowe, w którym widz nie pozostaje obojętny na wydarzenia na scenie a jednocześnie na dwie godziny może zanurzyć się w całkowicie wyimaginowanym tolkienowskim świecie to wyzwanie, z którym zespół teatru im. Aleksandra Węgierki mierzy się nie pozostając w tej konfrontacji bez szans – dodał. 

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział także aktorzy: Monika Zaborska, Marek Cichucki, Piotr Szekowski i Franciszek Utko. Piotr Szekowski – odtwórca roli Thorina – opowiedział o zadaniach, jakie postawił mu reżyser.

– Dysponując jedynie środkami ludzkimi – mam ciekawe wyzwanie, zbudować z ciała, umysłu i emocji postać Krasnoluda – kim jest, jaki jest Thorin? Szukam odpowiedzi na te pytania w literaturze, ale inspiruje się też innymi źródłami – filmu jeszcze nie oglądałem(!). Na tym wg mnie polega największa trudność tej roli – znalezienie fizyczności i emocjonalności krasnoludzkiej. Atrakcyjne dla postaci Thorina w przebiegu przedstawienia jest także to, że ma dwa kluczowe momenty – zwroty, które zmieniają diametralnie jego życie. Nie budujemy jednocześnie alegorii tej postaci – nie doszukujemy się żadnych skojarzeń do współczesności. Chodzi o podróż w wyobraźni – aktor ma tak użyć swojej wyobraźni i tak wejść w postać, żeby zabrać widza w podróż w ten inny świat – powiedział aktor.

Rolę Bilba reżyser powierzył Markowi Cichuckiemu.

– Mój bohater miał szczęście znaleźć się u boku wspaniałych nauczycieli, którzy pomogli mu być odważnym, prawym, postępującym w zgodzie ze swoim sumieniem. Co ważne, gdy nauczyciele Bilba postępowali wbrew głoszonym przez siebie zasadom nie zmuszali go, aby postępował jak oni. pozostawał w zgodzie z własnym sumieniem – powiedział aktor.

Wrażeniami z pierwszych prób podzieliła się Monika Zaborska – odtwórczyni roli Elfa.

– Jako aktorzy bardzo cieszymy się z możliwości scenicznego zmierzenia się z „Hobbitem”. Oprócz ogromnej pasji, którą ma w sobie Grzegorz, do pracy nad rolę natchnęło mnie jedno z naszych pierwszych spotkań. Grzegorz poprosił wtedy, abyśmy wrócili myślami do czasów naszego dzieciństwa, do mitów i baśni. Abyśmy właśnie na bazie własnego dzieciństwa spróbowali zbudować postaci i świat sceniczny, z którym mamy się zmierzyć w „Hobbicie” – powiedziała aktora.

Obecny na konferencji prasowej Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał, że spektakl zapowiada się niezwykle ciekawie i zadeklarował swoją obecność na premierze.

– Przedstawienie powstaje z dużym rozmachem scenograficznym i kostiumowym. Dzięki teatrowi wszyscy będziemy mogli cofnąć się do czasów naszego dzieciństwa. Od Pana Dyrektora wiem, że na scenie będą także pewne niespodzianki. Zarząd Województwa Podlaskiego szczególnie cieszy również to, że do pracy nad spektaklem zostali zaangażowani niemal wszyscy aktorzy teatru – powiedział Marszałek.

Już 24 marca – z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena – Teatr Dramatyczny wraz z Pijalnią Czekolady E. Wedel zaprasza na czytanie książki „Hobbit”. O godz. 10.30 z fragmentami powieści zapoznają młodych czytelników aktorzy: Jolanta Borowska, Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Wstęp na spotkanie jest wolny. 31 marca o godz. 12.00, w ramach dnia otwartego organizowanego pod hasłem „Niech żyje teatr!”, widzowie także będą mogli spotkać się z aktorami przygotowującymi spektakl „Hobbit”. Na ten dzień przygotowane zostaną niespodzianki związane z powstającym przedstawieniem.

Sprzedaż biletów na spektakl właśnie ruszyła. Bilety dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl

Spektakl „Hobbit” oparty jest na literaturze J.R.R.Tolkiena. Wystawiony za zgodą i na podstawie licencji The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterprises, zaadoptowany dla potrzeb scenicznych przez Grzegorza Suskiego. Hobbit oraz postaci, przedmioty, wydarzenia i miejsca zawarte w sztuce są znakami towarowymi oraz zarejestrowanymi znakami towarowymi The Saul Zaentz Company d/b/a Middle-earth Enterpises.

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments