Polska w rytmie tanga

W szalonym czasie karnawału, w piątek, 19 stycznia roku o godz. 17.00 Opera i Filharmonia Podlaska otwiera wystawę „Polska w rytmie tanga”, organizowaną we współpracy z Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i Fundacją Kulturo. To niepowtarzalna okazja do spotkania z historią i magią jednego z najpopularniejszych rytmów dwudziestolecia międzywojennego. Wernisaż uświetni pokaz tanga w wykonaniu Bartosza Statkiewicza i Katarzyny Charkiewicz. Wystawę będzie można oglądać do 1 kwietnia 2018 r.

„Egzotyczne, pełne wężowych figur” – tak o tangu pisała prasa, kiedy to prawie 105 lat temu zostało ono zatańczone pierwszy raz na scenie teatralnej na ziemiach polskich przez Lucynę Messal i Józefa Redę. Miało to miejsce 28 października 1913 roku w warszawskim teatrze Nowości.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego możemy już mówić o zjawisku polskiego tanga. Tanga pisali polscy kompozytorzy, jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski, a teksty Juliana Tuwima czy Mariana Hemara śpiewały gwiazdy teatrów i kabaretów: Mieczysław Fogg, Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo. Tango królowało na dansingach – jak chociażby w białostockim Ritzu, na popularnych fajfach, w kawiarniach i na podwórkach. Płynęło z szelakowych płyt i radia. O sile polskiego tanga mówią też liczby – tylko w latach 1929–1939 nagrano ich około 3–4 tysiące.

Wystawa „Polska w rytmie tanga” przybliża wyjątkowość tego zjawiska w polskiej kulturze muzycznej, a jej celem jest umożliwienie odczucia wieloma zmysłami siły jednego z najbardziej fuzyjnych rytmów świata. Nie zabraknie też zaskakujących wątków łączących polskie tango i Białystok.

Dodatkową atrakcją będą towarzyszące wystawie międzypokoleniowe warsztaty tanga, które poprowadzi rodowity Argentyńczyk. Będą mogły w nich uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby – bez względu na wiek. Mile widziane będą również osoby niewidome. Na warsztaty zapraszamy 20 stycznia 2018 roku (sobota) o godz. 11.00. Liczba miejsc jest ograniczona – darmowe wejściówki będą do odbioru w kasach OiFP.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Argentyny w Polsce.

Miejsce: Sala Wystawowa OiFP–ECS, ul. Odeska 1

Wernisaż wystawy: 19 stycznia 2018 r., godz. 17:00, wstęp wolny

Wystawę oglądać można od 19 stycznia do 1 kwietnia 2018 r.

PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK
godz. 9:00–17:00
SOBOTA – NIEDZIELA
godz. 11:30–17:00

Organizatorzy:

Opera i Filharmonia Podlaska
Muzeum Teatralne Teatr Wielki – Opera Narodowa
Fundacja Kulturo
Fot. Muzeum Teatralne, Teatr wielki Opera Narodowa

Joanna Dolecka, OiFP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments