Ponad 2 mln na lepsze wykorzystanie biodegradowalnego polimeru w sprzętach AGD

Nauczyciele akademiccy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uzyskali grant w programie europejskim NCBR

Lepsze wykorzystanie biodegradowalnego polimeru w sprzętach AGD

 

Polilaktyd, jako biodegradowalny polimer, jest stosowany w sprzętach AGD. Nauczyciele akademiccy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uzyskali grant w programie europejskim NCBR na zwiększenie wytrzymałości materiału wpisującego się w aktualne trendy w ochronie środowiska i zasobów naturalnych.

Dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski prof. PB, dr hab. inż. Zbigniew Oksiuta prof. PB, mgr inż. Wojciech Grodzki oraz mgr inż. Grzegorz Markiewicz pracują w konsorcjum kilku uczelni nad projektem „Wielofunkcyjne materiały na osnowie polilaktydu”. NCBR wsparło badania dofinansowaniem kwotą 2 235 127,70 zł.

Projekt pod tytułem „Wielofunkcyjne materiały na osnowie polilaktydu” dotyczy pracy nad kompatybilizatorami do polilaktydu (PLA) pozwalającymi wytwarzać stabilne i funkcjonalne materiały kompozytowe na bazie tego termoplastu, z przeznaczeniem do zastosowań głównie w AGD.

Projekt realizowany jest w konsorcjum, w którego w skład wchodzą: Chemnitz University of Technology (DE, lider konsorcjum), Politechnika Białostocka (lider polskiej strony konsorcjum), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Pimar-Plastics Czarna Białostocka, Polymer Institute Slovak Academy of Sciences (SK).

W Politechnice Białostockiej projektem kieruje dr hab. inż. Marek Jałbrzykowski prof. PB z Katedry Inżynierii Materiałowej i Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, a w skład zespołu realizującego projekt wchodzą: dr hab. inż. Zbigniew Oksiuta prof. PB, mgr inż. Wojciech Grodzki oraz mgr inż. Grzegorz Markiewicz (doktorant Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej).

Ze względu na dotychczas uzyskiwane niezadowalające cechy użytkowe materiałów kompozytowych na bazie PLA, obecnie na rynku nie ma racjonalnych propozycji pozyskania takich kompozytów. Zapotrzebowanie na takie rozwiązanie dodatkowo potęguje potrzeba zaproponowania nowego, bardziej skutecznego sposobu zagospodarowania odpadów pochodzących z produkcji rolnej.

Wyprodukowanie kompozytu spełniającego powyższe oczekiwania byłoby odpowiedzią na zapotrzebowanie europejskiego i krajowego przemysłu. Wszystkie opisane elementy doskonale wpisują się w aktualne trendy w ochronie środowiska i zasobów naturalnych.

Polilaktyd, jako biodegradowalny polimer, posiada liczne zalety i możliwości jego wykorzystania, nie tylko w obszarze AGD, ale posiada również wady. Cechuje się stosunkowo wysoką kruchością oraz małym wydłużeniem przy zerwaniu, co skutecznie ogranicza jego możliwości aplikacyjne na szeroką skalę, a w niektórych sytuacjach w ogóle wyklucza jego przydatność technologiczną. Jednocześnie z uwagi na swoją polarność, PLA niechętnie łączy się z wypełniaczami, które wprowadza się do polimerowej bazy z nadzieją na poprawę jego ogólnych właściwości użytkowych. Takie działanie okazuje się nieskuteczne. Z tego powodu wykonawcy projektu planują zaprojektować nową strukturę kompozytu na bazie PLA, z zastosowaniem odpowiednich kompatybilizatorów i dodatków polepszających jego właściwości.

Polilaktyd to w pełni biodegradowalny polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych. Otrzymuje się go z surowców odnawialnych, na przykład mączki kukurydzianej.

Wartość projektu: 2 462 459,99  PLN

Dofinansowanie: 2 235 127,70 PLN

Okres trwania: 01.07.2023 – 30.06.2026

Projekt współfinansowany/finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu M-ERA.NET 3 Call 2022.

foto: Paweł Nowik/Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments