Ponad milion złotych na zabytki

Miasto Białystok ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Termin przyjmowania zgłoszeń mija z końcem stycznia.

W 2018 roku Prezydent Miasta Białegostoku zawarł 12 umów dotacyjnych, na łączną kwotę 1 mln 178 tys. zł. Dzięki tym dotacjom odnowiono m.in.: fasady budynków nr 17 w pierzei zachodniej i nr 5A w pierzei południowej Rynku Kościuszki, drzwi kamienicy z końca XIX w. przy ul. Ciepłej 1, sgraffit stroje męskie i logo WPT-O z 1973 r. na wykuszu klatki nr 2 budynku wielorodzinnego przy Alei Józefa Piłsudskiego 30, elewację kamienicy przy ul. Lipowej 28 i przy ul. Elektrycznej 8 oraz schody na terenie kościoła parafialnego pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku.

W budżecie Miasta Białystok na rok 2019 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków przeznaczono 1 mln 200 tys. zł. Wnioski o dotacje można składać do 31 stycznia, do godz. 15.30, w sekretariacie Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ul. Słonimska 8) lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu (ul. Słonimska 1).

– Zachęcamy do składania wniosków o udzielenie dotacji. Zależy nam na tym, by jak najwięcej obiektów odzyskało dawny blask – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Warunkiem przyznania dotacji jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku wraz z kompletem załączników wskazanych we wniosku. Wśród nich jest też całkowity kosztorys prac. Dotacja może zostać udzielona w wysokości do 75% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac.

Ocena merytoryczna wniosków o udzielenie dotacji na prace przy zabytkach dokonywana będzie w skali od 0 do 100 punktów w oparciu o specjalne kryteria (np. czas powstania zabytku, autentyczność i wpływ zabytku na tożsamość kulturową miasta, dostępność zabytku, stosowanie materiałów i rozwiązań zgodnych ze sztuką konserwatorską).

Formularz wniosku można pobrać ze strony www.bialystok.pl (zakładka „Kultura” – „Dotacje na zabytki”) lub otrzymać w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu (ul. Słonimska 8, p. 203). Szczegółowych informacji udziela Referat Kultury pod numerem tel. 85 869 6366.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments