Ponad milion złotych na zabytki

Do końca stycznia w Urzędzie Miejskim można składać wnioski o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

W projekcie budżetu Miasta Białystok na rok 2018 przeznaczono na ten cel 1 mln 200 tys. złotych. Wnioski o dotacje można składać do 31 stycznia, do godz. 15.30, w sekretariacie Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ul. Słonimska 8) lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu (ul. Słonimska 1).

Warunkiem przyznania dotacji jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku wraz z wymaganym kompletem załączników. Wśród nich jest też całkowity kosztorys prac. Dotacja może zostać udzielona w wysokości do 75% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac.

Ocena merytoryczna wniosków o udzielenie dotacji na prace przy zabytkach przeprowadzana jest w skali od 0 do 100 punktów w oparciu o specjalne kryteria (np. czas powstania zabytku, autentyczność i wpływ zabytku na tożsamość kulturową miasta, dostępność zabytku, stosowanie materiałów i rozwiązań zgodnych ze sztuką konserwatorską).

– Zachęcamy do składania wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie czy budowlane przy białostockich zabytkach. Zależy nam na tym, by jak najwięcej zniszczonych obiektów odzyskało dawny blask – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – W ubiegłym roku przyznaliśmy jedenaście dotacji – na dziewięć zabytków nieruchomych i dwa ruchome. Wsparcie finansowe wyniosło także milion dwieście tysięcy złotych.

Właścicielom obiektów historycznych, przy znaczącym wsparciu z budżetu Miasta, udało się m.in. wyremontować elewacje dwóch cennych architektonicznie zabytków: kamienicy z lat 1900-1910 r. (przy ul. Lipowej 28) oraz kamienicy z ok. 1890 r. (przy ul. Warszawskiej 29). Najnowsze badania dowodzą, że budynek przy ul. Warszawskiej jest starszy, niż na to wskazuje decyzja o jego wpisie do rejestru zabytków. Wzniesiony został jeszcze w czasach pruskich, przed 1810 r., jako siedziba rezydencjonalna białostockiego landrata Michała Czyża.

Parafia katedralna kompleksowo wyremontowała elewację kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z 1617 r. wraz z otaczającym świątynię murowanym parkanem z bramą i jedyną zachowaną basztą, w 400. rocznicę fundacji świątyni. Natomiast Wspólnota Mieszkaniowa przeprowadziła konserwację sgraffita z 1973 r., autorstwa Antoniego Szymaniuka, na wykuszu klatki schodowej przy Alei Józefa Piłsudskiego 30.

Przypominamy, że formularz wniosku można pobrać ze strony www.bialystok.pl (zakładka „Kultura” – „Dotacje na zabytki”) lub otrzymać w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu (ul. Słonimska 8, p. 203, II piętro). Szczegółowych informacji udziela Referat Kultury pod numerem tel. 85 869 6366.

Kamila Bogacewicz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments