W odnowionym budynku powstało osiem pracowni: fotograficzno-komputerowa, konserwacji papieru, tkanin i skóry, konserwacji drewna wraz ze stolarnią, komora do fumigacji, w której odbędzie się dezynfekcja i dezynsekcja przedmiotów i zbiorów muzealnych, pomieszczenie z liofilizatorem, pracownia konserwacji ceramiki, konserwacji metalu oraz pozłotnicza.
Specjalnie na tę okazję list skierował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
–Cieszę się, że jest to przykład pomyślnego skorzystania przez Muzeum Podlaskiego ze środków unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina na lata2014–2020.Wymiernym tego efektem jest powstanie w Choroszczy, pracowni konserwatorskiej, dysponującej specjalistycznym sprzętem i nowoczesną technologią do renowacji zabytków – napisał marszałek.
Stworzenie Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków to projekt, który Muzeum Podlaskie w Białymstoku realizuje od 2020 roku. Dzięki dofinansowaniu Muzeum Podlaskie zakupiło specjalistyczny samochód do przewozu zabytków, wyposażony w agregat chłodniczy, klimatyzację, niezależne ogrzewanie części ładunkowej oraz windę z bezprzewodowym sterowaniem.
Nowoczesne przestrzenie i wysokiej klasy sprzęt pozwolą na samodzielne wykonywanie prac konserwatorskich. Centrum będzie służyło oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale także stanie się znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu.
Projekt dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020. Całkowity budżet projektu to ponad: 1,3 mln euro.
W wydarzeniu uczestniczyli wicewojewodowie podlascy: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska, Agata Puchalska- dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Izabela Łokić- zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, Henryk Dębowski- radny miasta Białegostoku, a także Mirosław Zalewski- zastępca burmistrza Choroszczy.
źródło i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku