Praca dyplomowa studenta PB najlepsza

Student Wydziału Architektury PB wygrał ogólnopolski konkurs „Dyplom z Archicadem”. Spośród nadesłanych prawie 300 prac, projekt galerii nad rzeką Białą autorstwa Michała Sienkiewicza zdobył pierwsze miejsce w kategorii „prace inżynierskie”.

W trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu oceniono 278 prac dyplomantów z architektury, architektury wnętrz, urbanistyki i architektury krajobrazu. Jury przy ocenie zgłoszonych projektów kierowało się przede wszystkim ich walorami architektonicznymi i urbanistycznymi.  Nagrodę główną wśród prac inżynierskich zdobył projekt Michała Sienkiewicza „Galeria autorska” – koncepcja na zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Białą w centrum Białegostoku.

Praca dyplomowa Michała Sienkiewicza, studiującego architekturę na Politechnice Białostockiej, zakłada przebudowę skweru im. Tamary Sołoniewicz w Białymstoku w taki sposób, by nad rzeką Białą stanęła galeria autorska. Jej dach pełniłby funkcję ścieżki spacerowej.

Chciałem stworzyć unikatowe miejsce sztuki pośród natury, ale w mieścieTo jest rozwarstwiający się ciąg pieszy, można spacerować górą i dołem, można zatrzymać się, posiedzieć na specjalnych schodach, pokontemplować sztukę – mówi Michał Sienkiewicz. Galeria jest szklana, bo zwiedzający nie mają do niej wchodzić, ale oglądać sztukę z zewnątrz, przy okazji spaceru – wyjaśnia autor.

W opinii komisji konkursowej czytamy, że pierwszą nagrodę przyznano studentowi PB „za zastosowanie odważnego rozwiązania, które jest jednocześnie dojrzałe jak i powściągliwe”. Zdaniem jurorów, surowa i konserwatywna forma wpasowuje się w otoczenie, a koncepcja ukrycia budynku „nie tylko podnosi atrakcyjność miejsca, ale także nie wywołuje zbytniej ingerencji w istniejącej otoczeniu”.

Dr Robert Misiuk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, promotor nagrodzonej pracy podkreśla, że wykładowcy zachęcają do udziału w ogólnopolskich konkursach, bo wygrana to dla studentów szansa. Ich nazwiska i prace pojawiają się w sieci, mogą zaistnieć, a przede wszystkim – to jest element CV, który ułatwia start zawodowy – podkreśla dr Robert Misiuk. I dodaje,  że bulwary wokół rzeki Białej zasługują na zagospodarowanie. Nie możemy oddać takiego miejsca deweloperom. Nie tylko turyści, mieszkańcy centrum miasta też chcą kontaktu z naturą – zaznacza.

Laureatami konkursu „Dyplom z Archicadem” są także studenci Politechnik: Warszawskiej, Gdańskiej oraz Wrocławskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments