Pracownicy Książnicy Podlaskiej z wizytą w Grodnie

W dniach 17-18 maja 2019 r. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zorganizowała spotkanie znanego pisarza Grzegorza Kasdepkego z polskimi dziećmi z Grodna – podopiecznymi Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Dyrektor Książnicy Podlaskiej wraz z pracownikami przekazała młodym uczestnikom spotkania książeczki z wydawanej przez tę instytucję serii pt. „Bajkowa Książniczka” – Naszą misją jest promocja czytelnictwa i twórczości autorów, związanych z województwem podlaskim, stąd pomysł zorganizowania na Białorusi spotkania autorskiego z Grzegorzem Kasdepke. Wychodzimy z założenia, że literatura nie zna granic, a dzieci wszędzie są takie same – potrzebują dobrych, ładnie wydanych książek, dlatego podjęliśmy trud promocji tego typu publikacji u naszych wschodnich sąsiadów – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Podczas wizyty na Białorusi delegacja Książnicy Podlaskiej oraz Anna Kietlińska –prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Andrzej Kalinowski – prezes Fundacji Sąsiedzi i Grzegorz Kasdepke spotkali się z Jarosławem Książkiem – Konsulem Generalnym RP w Grodnie, a także Andżeliką Borys, by wymienić się doświadczeniami i porozmawiać o dalszej współpracy.

Związek Polaków na Białorusi Andżeliki Borys otrzymał też polskie książki zebrane przez Czytelników i pracowników Książnicy Podlaskiej. – To nasz wkład w odbudowę utraconej biblioteki Związku Polaków na Białorusi – wyjaśnia dyrektor Jolanta Gadek i dodaje: – Cieszymy się, że mogliśmy choć w niewielkim stopniu pomóc. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i jednocześnie prosimy o dalsze wsparcie.

Książnica Podlaska serdecznie dziękuję Grzegorzowi Kasdepkemu, iż pomimo licznych zajęć pojechał z nami na Białoruś oraz obiecał przekazać tekst do serii „Bajkowa Książniczka”. Po wydaniu przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, tekst ten trafi w ręce najmłodszych Polaków mieszkających w Grodnie i na Wileńszczyźnie. Promocja czytelnictwa wśród Polonii na wschodzie będzie przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku kontynuowana.

Książki polskich autorów, w języku polskim, nowe lub w bardzo dobrym stanie, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych można dostarczać do siedziby głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, portiernia) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00.

źródło: Justyna Sawczuk, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments